Yeni Zelanda meclisinde Haka dansı

Yeni Zelanda meclisinin son 170 yıldaki en genç vekili olan yerli Maori toplumuna mensup 21 yaşındaki Hana-Rawhiti Maipi-Clarke, aralık ayında mecliste yaptığı bir konuşma öncesinde Haka dansı yaptı. Görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

New Zealand Herald gazetesinin aktardığına göre, Hauraki-Waikato Milletvekili Maipi-Clarke, konuşmasında seçmenlerine seslenerek, “Sizin için ölürüm ama sizin için yaşarım da” ifadelerini kullandı. Konuşmasını Maori toplumuna adayan Maipi-Clarke, bir önceki yıl yaptığı konuşmayı büyük anne ve babasına adadığını hatırlatarak “Ancak bugünkü konuşmamı tüm çocuklara adıyorum” diye konuştu.

‘ÖZGÜNLÜĞÜNÜZÜ KUCAKLAYIN’

Yerli çocuklara seslenen 21 yaşındaki milletvekili, “Asla ayak uydurmayın. Mükemmelsiniz. Mükemmel bir biçimde ayak uydurmuş vaziyettesiniz” diyerek çocuklara kendi özgünlüklerini ve dillerini kucaklayıp benimseme çağrısında bulundu.

Maorilerin Haka dansı, aynı zamanda ‘savaş dansı’ olarak da biliniyor. Tarihi 18’inci yüzyıla dayana Haka dansını yapanlar, gözlerinin beyaz kısmını göstererek bir yandan ellerini bedenlerine, bir yandan da ayaklarını yere vurarak dans ediyorlar.

2002 yılında doğan Hana-Rawhiti Maipi-Clarke, Yeni Zelanda parlamentosunda Maori Partisi olarak da bilinen Te Pāti Māori partisinden milletvekili seçilmişti. Maipi-Clarke, 1853 yılında 20 yaşındayken vekil seçilen James Stuart’tan bu yana ülkede seçilen en genç milletvekili. Vekilin büyükbabası Taitimu Maipi de Maori hakları örgütü Nga Tamatoa’nın bir üyesiydi. Maipi-Clarke’ın büyük büyük babası Wiremu Katene ise Yeni Zelanda’daki ilk Maori bakandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx