Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Gazze’deki Gerilimin Durdurulmasını ve Ablukanın Kaldırılmasını İstedi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Gazze Şeridi’nde gerilimin derhal durdurulması ve ablukanın kaldırılması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bin Ferhan, başkent Riyad’da İngiliz mevkidaşı James Cleverly ile bir araya geldi.

İkili ilişkileri çeşitli alanlardaki işbirliğiyle geliştirme olanaklarının ele alındığı görüşmede, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yaşanan son gelişmeler ve bununla ilgili uluslararası çabalar konuşuldu.

Bin Ferhan, sivillerin hedef alınmasını hiçbir şekilde kabul etmediklerinin altını çizerek, askeri gerilimin derhal durdurulması ve Gazze Şeridi’ne yönelik ablukanın kaldırılması çağrısı yaptı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 35’i Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda olmak üzere 352’si asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail’in saldırılarında 4 bin 324’ü çocuk, 2 bin 823’ü kadın olmak üzere 10 bin 569 Filistinli öldürüldü, en az 26 bin 475 kişi yaralandı.

İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria ve Kudüs’te de 173 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx