Santiment Balinaları Analiz Etti: Bu 5 Altcoin Öne Çıktı!

Yakın zamanda yapılan bir piyasa analizinde Santiment, bazı altcoinler için çeşitli verileri ortaya çıkardı. Özellikle ilk beş stablecoinin, toplam piyasa değerinde son üç yılda bir düşüş olduğunu bildirdi.  İşte detaylar…

Santiment, beş altcoin için önemli verileri açıkladı

Piyasa analiz firması Santiment, önemli açıklamalar yaptı.  USDT, USDC, BUSD, DAI ve TUSD’nin birleşik piyasa değerinde son üç yılda bir düşüş olduğunu bildirdi. Ancak, bu düşüşe rağmen, daha yakından incelendiğinde kripto para piyasalarının sağlığı ve potansiyel toparlanmasına ilişkin ilginç bilgiler ortaya çıkmaktadır. Stablecoin piyasa değeri, Bitcoin (BTC) ve altcoinlere yapılacak gelecekteki yatırımlar için artan alım gücünün bir göstergesi olarak hizmet eder.

 BTC ve altcoinler bir düşüş yaşarken stablecoinler piyasa değeri yükselirse, bu stablecoinler yeniden yatırıldığında piyasanın toparlanma olasılığını gösterir. Bu durum, BTC fiyatlarının düştüğü ancak stablecoin piyasa değerinin yükseldiği 2021 yılının Haziran ve Ağustos ayları arasında belirgin bir şekilde gözlemlenmiştir. Daha sonra, Eylül ayında fiyatlarda önemli bir toparlanma görüldü. Ardından, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi kripto alanında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşıldı.

Alternatif olarak, stablecoinler için daha yüksek bir piyasa değeri, Bitcoin ve altcoinlerin satıldığı anlamına gelebilir. Bu durum, büyük adreslerin önemli kârlar elde ettiğini gösteriyor. Ayrıca artık önceki boğa koşusu sırasında olduğu gibi piyasaları desteklemediğini ortaya koyuyor. Genellikle “köpekbalıkları” ve “balinalar” olarak adlandırılan büyük yatırımcıların stablecoin varlıkları incelendiğinde, olumlu bir eğilim ortaya çıkıyor. Tether (USDT) sahipleri, Kasım 2021’den bu yana en yüksek miktar olan arzın yüzde 40’ından fazlasını biriktirdi.

Yatırımcılar varlıklarını neden stablecoinlere kaydırıyor?

Benzer şekilde, USD Coin (USDC) ve Dai (DAI) sahipleri, varlıklarının sırasıyla arzın yüzde 37’sinin üzerine ve yaklaşık yüzde 40’ına ulaştığını gördü. Bu coinlerde varlıklar Şubat 2023 ve Aralık 2020’den bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. Bu istatistikler, önemli yatırımcıların kripto piyasasından tamamen çıkmadıklarına işaret ediyor. Ancak yeniden yatırım için uygun anları beklerken varlıklarını stablecoinlere kaydırdıklarını gösteriyor.

Balina işlemlerinin de gösterdiği gibi, büyük yatırımcılar tarafından stablecoin birikimi sürekli olarak devam etmekte. Özellikle piyasa düşüşleri sırasında kayda değer bir anormallik veya ani büyük stabilcoin hareketleri meydana gelmemiştir. Özellikle piyasa düşüşleri sırasında bu tür önemli hareketler, potansiyel bir piyasa dibini ve piyasa yükselişi için umut verici bir işareti gösterebilir. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de hareketsiz stablecoinlerin hareketidir. Bir varlığın ortalama dolar yatırım yaşının düşmesi, daha eski adreslerin hamle yapmak üzere olduğunu, potansiyel olarak piyasa faaliyetini tetiklediğini ve BTC veya altcoinlerin büyük alımlarının sinyalini verdiğini göstermektedir.

Mayıs ayının sonunda USD Coin’de potansiyel piyasa ateşlemesine işaret eden bazı cesaret verici hareketler olmasına rağmen, Mart ayının ortasında tanık olunan durgun stablecoin patlamasıyla karşılaştırılabilecek önemli bir artış olmadı. Bu da sonraki yükseliş rallisini ateşledi. Stablecoin piyasa değerleri yakın zamanda bir düşüş yaşıyor olsa da, bu düşüşün nedeninin balinalar ve köpekbalıkları olmadığını belirtmek gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*