Mudanya’da Depremi 45 Gün Önceden Haber Veren Sistem Yine Çalışmadı

Bursa’nın Mudanya ilçesinde depremin olmadan 45 gün önce haber vereceği iddia edilen sistem çalışmadı.

Bursa’nın Mudanya ilçesinin belediye başkanı Hayri Türkyılmaz, 2018 yılında olası bir depremden 45 gün haber veren bir sistem kurduklarını iddia etmişti.

4 Aralık’ta meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayınca gözler belediyeye döndü.

Deprem ile ilgili bir uyarı gelmedi ve Mudanya Belediye binası hasar gördüğü için tahliye edildi. Ayrıca, sistemden bugüne dek bir deprem uyarısı alınmadığı ifade edildi.

ATV Haber, Trilye’deki bir deprem uyarı sistemi lokasyonunu ziyaret etti. Sistemin kurulumu ve çevre düzenlemeleri görüntülendi ancak sistemin işleyişi hakkında bilgi sahibi olunmadığı belirtildi.

Türkyılmaz, sistemi tanıtırken çok gururlu olduğunu söyleyerek olası depremin büyüklüğüne göre 45 gün ve 7 gün arasında haberdar olunacağını söylemişti.

“Olası depremin büyüklüğüne göre 45 günden bir ay, bir hafta 10 gün süreler içerisinde haberdar olma şansına sahip olacak. Böylesine bir hizmeti ilçemizde yaşayan insanlara verdiğimiz için de ayrıca gururluyum.”

Kurulduğu günden beri her ay özel bir şirkete ödeme yapılan sistem hakkında AK Parti Mudanya Belediye Meclis Üyeleri ise açıklama da bulunarak, Türkyılmaz’ı ve kurulan sistemi eleştirdiler.

“Bir ay önceden 20 gün önceden falan diyorsunuz da böyle bir sistem dünyada yok! Bunun Mudanya merkezli bir depremde dahi işe yaramadığını hep beraber görmüş olduk. Sadece belediye başkanının kendi hayal dünyasındaki söyleminde kalmış oldu. Hangi depremi uyardı. Bu sistem eğer bugüne kadar işe yarıyor olsaydı zaten daha öncesinde de muhakkak bir bilgilendirme geçmiş olacak ve vatandaş bu durumda mağdur edilmemiş olacaktı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx