Fethiye Belediye Başkanı Karaca’nın bayrak rezaletine işlem

Kenan GÜRBÜZ / MUĞLA

İki yıl önce Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda kortejdeki vatandaşlara Türk bayrağı fırlatması ile gündeme gelen Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, bu kez de 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle cadde ve sokaklara asılan Türk bayraklarının üzerine adını yazdırdı.

Üzerinde Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın adının yer aldığı Türk bayrağı görsellerini sosyal medyada paylaşan vatandaşların tepkisi bir anda çığ gibi büyüdü. Türk bayrağının siyasi amaçlar için kullanılmayacağına işaret eden vatandaşlar, savcıları ve Muğla Valiliğini göreve çağırdılar.

VALİLİK BAYRAKLARI TOPLATTI
Kısa sürede gelen tepkiler sonrasında Muğla Valiliğince bir açıklama yapılarak şu ifadelere yer verildi:
”Fethiye ilçemizde ana caddeler üzerindeki elektrik direklerinde bulunan reklam panolarına şanlı bayrağımızın üzerine Fethiye Belediye Başkanının adının ve Fethiye Belediyesi logosunun yer aldığı görsellerin asıldığı tespit edilmiştir. Kamuoyunda da infiale neden olan ve tepki çeken söz konusu görseller 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanununa aykırılık teşkil ettiğinden toplatılmış ve ilgililer hakkında gerekli adli ve idari işlemler başlatılmıştır.”

STK’LARDAN TEPKİ

Fethiye Belediyesi tarafından Türk Bayrağının üzerine Belediye Başkanı Alim Karaca’nın isminin yazılarak şehrin farklı noktalarına asılmasını esefle kınadığını belirten Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı ve TİMBİR Ege Bölge başkanı Serap Ülkü Özdemir, “Türk bayrağı, Türk milletinin namusudur. Hiçkimse şanlı Türk bayrağımızı siyasete ve kötü emellerine alet edemez” dedi.

Türk bayrağında binlerce aziz gazimiz ve şehidimizin kanının yer aldığını belirten Özdemir, “Sayın Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca son yaptığı davranışla yüce Türk milletimizi derinden üzmüş, kahraman gazi ve aziz şehitlerimizin kanını sızlatmıştır. Bu ülkede kanunlar vardır. Bir de bayrak kanunu vardır. Sayın başkan Karaca ve ekibi bu kanunlar hakkında keşke bir araştırma yapsaydı. Türk bayrağımız bağımsızlığımızın nişanesidir! Şehitlerimizin aziz kanlarıyla sulanan namusumuzdur! Hiçbir kurum ve kuruluşun reklam aracı değildir! Şanlı Türk bayrağımıza yapılan saygısızlığın sorumlusu kim ise derhal Bayrak Kanunu’na muhalefetten adli işlem yapılması gerekmektedir” ifadesini kullandı.

ELEKTRİK ŞİRKETİ ASMIŞ
Hakkında Muğla Valiliğince adli ve idari işlem başlatılan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise şu açıklamayı yaptı:
“Çeşitli medya yayın organlarında yer alan “Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca Türk Bayrağına adını yazdırdı” şeklinde yansıyan haberler nedeniyle, kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.
Süreçte yaşananlar tam olarak şöyledir: 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında, ilçemiz elektrik dağıtım şirketinin çalıştığı reklam ajansı tarafından, belediyemizden bağımsız olarak bayrak görselleri hazırlanmıştır. Söz konusu çalışmada, Fethiye Belediyesi’nin hiçbir dahlinin olmadığının, ilgili reklam şirketi ile herhangi bir görsel ve tasarımın paylaşılmadığının, jest amacıyla yapılan bayrak görselleri için, asılmadan önce tarafımızdan onay istenmediğinin, bu konuyla ilgili hiçbir anlaşma yapılıp, ücret ödenmediğinin, kurumumuzdan habersiz asılan bayrakların, gece yarısı saatlerinde fark edildiği andan itibaren de toplatıldığının bilgisini kamuoyuna sunarız.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx