Evcil papağanların yalnızlığına çözüm bulundu…Bilim insanları papağanlara birbirleriyle görüntülü görüşme yapmayı öğretti…

Papağanların daha çok tüy temizleme, banyo yapma, oyun oynama gibi sosyal davranışlar sergilediğini tespit ettiği araştırmacılar tarfından bildirildi. Doğada pek çok papağan türü sürüler halinde yaşar ancak ev papağanları genellikle tek başına ya da küçük gruplar halinde yaşar. Bu yalnızlık ve can sıkıntısı nedeniyle kuşlar sallanma, gezinme, tüy yolma gibi problemli davranışlar sergileyebilirler.

Kovid-19 salgını sırasında pek çok kişinin görüntülü görüşmelerle yalnızlıktan kurtulduğunu kaydeden araştırma ekibi, benzer bir çözümün papağanlar için de geliştirilip geliştirilemeyeceğini görmek istedi.
İskoçya ve ABD’den uzmanlar, çalışma için papağan sahipleriyle anlaştılar. Böylece 18 evcil papağana, sahiplerinin yardımıyla tablet ekranındaki başka bir kuşun resmine dokunarak zil çalması ve gelen çağrılara cevap vermesi öğretildi. Çalışma sırasında kuşlar toplam 147 çağrı yaptı. Bilim insanları bin saatten fazla görüntüyü analiz ederken, sahipleri de hayvanlarının davranışlarını kaydetti. Araştırmalar görüntülü aramanın kuşlar için faydalı olabileceğini göstermiştir. Papağanların başka kuşları arayan papağanları tercih ettiği ortaya çıktı.

Araştırma grubundan Dr. Jennifer Cunha, tüm katılımcıların gelecekte de papağanlarıyla sistemi kullanmaya devam etmek istediklerini söyledi. 2023 CHI Konferansı Bildirilerinde yayınlanan çalışmanın yazarlarından biri olan Bilgisayar Sistemlerinde İnsan Faktörleri Dr. Ilena Hirskyj-Douglas: “Farklı davranışların çeşitliliği beni oldukça şaşırttı. Bazıları şarkı söyledi, bazıları oyun oynadı. Bazıları oyuncaklarını başka bir kuşa göstermek istedi, bazıları ise birbirlerinin resimlerinin yanında uyudu” dedi

Uluslararası bir araştırma grubu, hayvanların fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarına odaklanan araştırmalara devam edeceklerini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx