Dev Siteye Çöken 85 Kişilik Çeteye Dava! 600 Milyon Liralık Vurgun Böyle Yapıldı

Fly Butik isimli site, geçen aylarda İstanbul Organize Suçlarla Mücadele polisinin art arda yaptığı operasyonlarla gündeme geldi. Mali darboğaza giren sitenin müteahhitti Metin Uçar’ın şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma sonrası 85 kişiye dava açıldı. Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 590 sayfalık iddianameye göre, şüpheliler aynı daireyi onlarca kişiye sattı.

Siteye çöken çeteye çok sayıda operasyon yapıldı.

TOPLANAN PARA 600 MİLYON

Hayali daire satışı yapılan kişi sayısı 850 civarında. Bu kişilerden toplanan para miktarı ise 600 milyon lira olarak hesaplanıyor. 10’u aşkın paravan firma üzerinden yapılan hayali satışlar nedeni ile ortada kalan yüzlerce kişi, siteye girmek istediklerinde ise karşılarında silahlı bir grubu buldu.

Çete çöktüğü sitede hayali daire satışları ile 600 milyon lira topladı.

SİYASİ PARTİ BAŞKANI DA SANIK

İddianamede, örgüt lideri olmakla suçlanan isim Nihat Akyüz tutuklu durumda. Akyüz’ün, siteye yerleşmesini sağladığı Çetin Başkan Şahin ise, kendisine bağlı onlarca silahlı kişi ile siteye yerleşti.

Sanıklardan Abdülsemet Kızılağaç (solda), çete lideri Necati Arabacı ile bir arada.

Çete lideri Necati Arabacı ile fotoğrafları bulunan Abdulsemet Kızılağaç, Mehmet Özçelik, Ozan Emre Mollaoğlu, Fatih Dere gibi isimlerin, örgüt yönetişi olmakla suçlandığı iddianamede, sanıklar arasında Adaletin Aydınlığı Partisi Genel Başkanı Altuğ Ergüzel de yer alıyor.

Adaletin Aydınlığı adı ile parti kuran Altuğ Ergüzel de çete ile hareket etmekle suçlanıyor.

‘POLİS, ÇETEYE ÇALIŞTI’ İDDİASI

Dava dosyasının sanıklarından ikisi ise polis memuru. Tutuklu bulunan Hüseyin Şimşek, Esenyurt Asayiş Şube’de komiser olarak görev yaparken Mevlüt Kerpiç ise, Küçükçekmece ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı narkotik polisi olarak görev yapıyordu. Her iki polis, siteye çöken çete ile işbirliği yapmakla suçlanıyor. Çetenin çöktüğü bir başka site olan Acun Kent’e kayyum olarak atanan Av. Güray Tangüder, tanık olarak alınan ifadesinde, Komiser Hüseyin Şimşek’in, kendisi ile çete adına pazarlık yaptığını ifade etti. Tutuklanan polis memuru Kerpiç ise, haklarında soruşturma açtırmakla suçlanıyor. Kerpiç, çetenin çöktüğü sitenin de yönetiminde yer aldı.

Polis memuru Mevlüt Kerpiç (solda) ile komiser Hüseyin Şimşek de tutuklu durumda.

ÇOK SAYIDA EMLAKÇI DA SANIK

Hayali daire satışı yapılan yüzlerce kişi bulunuyor. Bu kişilere yönelik çok sayıda darp, tehdit ve silahla yaralama eylemi iddianamede yer aldı. Dava dosyasının sanıkları arasında çok sayıda emlakçı da yer aldı. Çok sayıda İranlı’ya hayali daire satışını yapılmasına aracılık etmekle suçlanan emlakçılar arasında İranlı Atefeh Mollamuhammedalijenap, Fatemeh Mehdizadeh, İbtissam Missaoui, Negar Soltani, Sepıdeh Rastegar ve Nazanın Mozafari Yarahmadi de sanık konumunda.

2050 YILA KADAR HAPİS CEZASI

28 kişinin tutuklu olduğu sanıklı dosyada, örgüt lideri olmakla istenen cezalar ise 2000 yılı aşıyor. Çetin Başkan Şahin’in 2050 yıla kadar hapsi istenirken, Nihat Akyüz’e 1683 yıla kadar ceza istendi. Öte yandan, silahlı örgüt kurmakla suçlanan Çetin Başkan Şahin’in, talimatlarını cezaevi dışındaki kişilere ulaştırmakla suçlanan Av. Ruken Mollaoğlu ile ilgili yürütülen soruşturma ise ayrıldı.

Örgüt lideri olmakla suçlanan Çetin Başkan Şimşek’in 2050 yıla kadar hapsi istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx