Bitlis Balı, Londra’da Yapılan Yarışmada Başarı Yakaladı


İNGİLTERE’nin başkenti Londra’da düzenlenen ‘Golden Honey’ (Altın Bal) yarışmasına katılıp, yapılan testlerde prolin değeri, nem oranı ve polen sayımı başarılı olan Bitlis balına, talep arttı.

Florası ve zengin bitki örtüsü sayesinde ülkenin önemli merkezlerinden olan Bitlis’te, karakovan bal hasadı başladı. Londra’daki laboratuvarlarda geçen yıl yapılan testlerde prolin değeri, nem oranı ve polen sayımı başarılı olan Bitlis balına, talep arttı. London International Honey Competıtıons (Londra Uluslararası Bal Yarışmaları) tarafından düzenlenen ‘Golden Honey’ (Altın Bal) yarışmasında birçok dalda 1’inci olan Bitlis balının üreticiler ise talepten memnun olduklarını dile getirdi.

?153 arıcının katıldığı ‘Golden Honey’ (Altın Bal) yarışmasında 28 kategoride ürünü ile birinci olan Serdar Nevzat Ersan, “1200 çeşit endemik bitki türüne sahip olan kentimizin florası çok zengin. Biz de geleneksel yöntemler ile bal üretimi yapıyoruz. Londra’daki yarışmalardan sonra ise oldukça fazla talep almaya başladık. Bu durumdan memnunuz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx