Asla sarımsak sürmeyin! Göz sağlığını olumsuz etkileyen 10 hata ve doğrusu

1- YANLIŞ: GÖZLÜK TAKMAK GÖZ NUMARASINI İLERLETİR

DOĞRUSU: Toplumda gözlük taktıkça göz numarasının ilerleyeceğine yönelik yaygın bir kanı var. Ancak bu doğru bir bilgi değil. Doç. Dr. Özge Begüm Comba, gözlüğün sadece iyi görmemizi sağlayan bir aparat olduğunu hatırlatarak, “Gözlük takmak numaraları ilerletmediği gibi durdurmaz da. Gözlük, göz tembelliği gibi kalıcı durumların tedavisinin bir parçasını oluşturuyor” dedi.

2- YANLIŞ: ‘KIRMIZI GÖZ’ SUNİ GÖZYAŞI TEDAVİSİYLE GEÇER

DOĞRUSU: Türkiye’de en sık görülen göz hastalıklarından biri olan ve halk arasında ‘kırmızı göz’ olarak bilinen konjonktivit sorununda sadece suni gözyaşı veya başkasına fayda sağlamış bir damla kullanmak ciddi sorunlara neden olabiliyor. Doç. Dr. Özge Begüm Comba, bu hastalığın zamanında tedavi edilmediğinde görme kusurları ve görme kaybının gelişebileceği uyarısında bulunarak “Bu durumun mutlaka hekim tarafından değerlendirilmesi ve tedavisinin etkene uygun olarak gerçekleşmesi büyük önem taşıyor. Aksi halde konjonktivit görme kaybı oluşturabilecek lekelere neden olabiliyor” dedi.

3- YANLIŞ: GÖZ NUMARASININ İLERLEMESİNİ DURDURMAK MÜMKÜN DEĞİL

DOĞRUSU: Göz numarasının ilerlemesindeki en önemli etkenler genetik ve çevresel faktörler oluyor. Bilimsel araştırmalar ışığında yakın çalışmanın sınırlandırılması, ortalama 20 dakikada bir 20 saniye uzağa bakarak gözlerin dinlendirilmesi ve günde en az 2 saat dışarda açık havada yapılan aktiviteler öneriliyor. Ayrıca 18 yaşına kadar göz bebeğini büyüten damlalar, özellikli camlar ile gece kullanılan ve korneayı şekillendiren lensler sayesinde göz numarasının ilerlemesini durdurmak mümkün olabiliyor.

4- YANLIŞ: GÖZE LAZER CERRAHİSİ SONRASINDA GÖZ NUMARALARI İLERLEMEYE DEVAM EDER

DOĞRUSU: Göze uygulanan lazer cerrahisi 18 yaşından sonra son bir sene içerisinde belli bir değer üstünde artış olmayan hastalara yapılıyor. Uygun hastaya, uygun teknoloji ve endikasyonla yapıldığı takdirde numaralarda artış beklenmiyor.

5- YANLIŞ: BİR SORUN YOKSA ÇOCUKLARA GÖZ KONTROLÜ YAPTIRMAMIZ GEREKMEZ

DOĞRUSU: Katarakt ve göz tümörleri gibi ciddi sorunların erken teşhis ve tedavisi hem görsel açıdan hem de hayati olarak önem taşıyor. Doç. Dr. Özge Begüm Comba, “Bu tür hastalıklarda özellikle zamanla yarışıldığı için çocuklarda göz muayenesinin doğumdan sonraki ilk 2 aydan başlayarak düzenli aralıklarla yapılması çok önemli” diye konuştu.

6- YANLIŞ: KATARAKT DAMLA YÖNTEMİYLE TEDAVİ EDİLEBİLİR

DOĞRUSU: Doç. Dr. Özge Begüm Comba, kataraktın bilinen tek tedavi yönteminin ameliyat olduğunu belirterek, “Yaşlanmış ve saydamlığını yitirmiş göz içi merceği cerrahi yöntemle çıkarılmalı ve yerine yapay mercek takılmalı” önerisinde bulundu.

7- YANLIŞ: KATARAKT SADECE YAŞLILARDA GÖRÜLÜR

DOĞRUSU: Katarak çoğunlukla ileri yaştaki kişilerde gelişse de çocukluk ve bebeklik döneminde de oluşabiliyor. Doğumsal katarakt çeşitli sendromlara eşlik edebildiği gibi anne karnında geçirilen enfeksiyonlar ve ilaç kullanımından da kaynaklanabiliyor. Çocukluk döneminde ise yine kortizon gibi ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor veya diğer hastalıklara eşlik edebiliyor.

8- YANLIŞ: GÖZ TANSİYONUNUN BELİRTİSİ ŞİDDETLİ GÖZ AĞRISIDIR

DOĞRUSU: Göz tansiyonu son derece sinsi seyirli olan bir hastalık. Bazen göz arkasından gelen bir ağrıyla kendini belli edebilirken, sıklıkla hiçbir ağrıya yol açmıyor. Kapalı açı glokomlar ise daha ağır seyirli olup ani göz tansiyonu yüksekliği nedeniyle ciddi ağrılara sebep olabiliyor. Doç. Dr. Özge Begüm Comba, 40 yaşından sonra yıllık takiplerle göz tansiyonunun mutlaka değerlendirilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

9- YANLIŞ: SONBAHAR VE KIŞ MEVSİMLERİNDE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNE GEREK YOK

DOĞRUSU: Güneşin zararlı ultraviyole ışınları bulutlu havalarda da yeryüzüne ulaşıyor ve gölgelerden yansıyorlar. Ayrıca zararlı ışınların yanı sıra rüzgâr da göz kuruluğuna yol açabiliyor. Bu nedenle göz sağlığınız için güneş gözlüklerini sadece yaz aylarında değil her mevsimde kullanmanız önem taşıyor.

10- YANLIŞ: ARPACIK, SARIMSAK İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR

DOĞRUSU: Gözde oluşan arpacık gibi herhangi bir lezyona sarımsak ve limon sürmek sonuç veremeyeceği gibi farklı enfeksiyonlara da yol açabileceği için son derece tehlikeli olabiliyor. Doç. Dr. Özge Begüm Comba, “Ilık pansuman ve kirpik hijyeni ön planda tutularak hekimin önerdiği ilaçlarla süreci yönetmek en etkili tedavi yöntemi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx