Altın İlk ETF’den Sonra Patladı! Sırada Bitcoin mi Var?

Bitcoin fiyatı 2023 yılında şu ana kadar %110 artış gösterdi. Bitcoin cinsinden Spot Borsa Yatırım Fonlarının (ETF’ler) potansiyel onayı, 2023’ün ikinci yarısındaki son fiyat rallisinin arkasındaki en önemli faktör olarak ortaya çıktı. Analist Ibrahim Ajibade’ye göre, ilk altın ETF onayını takip eden yıllarda altın fiyat hareketinin tarihsel analizi BTC için olumlu bir görünüm sağlıyor. Peki aynı durum Bitcoin için mümkün mü?

İlk Altın ETF’sinin ardından altın fiyatları %250 arttı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Blackrock ve Grayscale gibi büyük hedge fonları ve trilyon dolarlık şirketler spot Bitcoin ETF başvuruları taptı. Bu da Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması beklentilerini körükledi. Bu beklentileri doğrulamak için kripto analistleri, Kasım 2004’te ilk spot altın ETF’si olan SPDR Gold Shares’in New York Borsası’nda listelenmek üzere onaylanmasına kadar geriye bakıyorlar. Altın ETF’si, yatırımcıların fiziksel bir altın külçesi almak zorunda kalmadan emtiaya doğrudan yatırım yapmalarını sağladı. Aşağıdaki grafik, altının SPDR Gold Shares ETF listelemesine nasıl tepki verdiğini gösteriyor.

Altın tarihsel fiyat trendleri. 1979 – 2023. Kaynak: MustacheTommy

Bu arada SPDR Gold Shares 2004 Kasım’da ilk Altın ETF’sini (GLD) piyasaya sürdü. Grafiğe göre, bu dönemde altın fiyatı 700 dolardı. Ağustos 2011’e gelindiğinde ise altın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.450 dolara ulaştı. Bu %254’lük bir artış anlamına geliyor. Bununla birlikte, altının BTC’den çok daha az değişken olduğu unutmamak gerekiyor. Yatırımcılar Bitcoin piyasalarına benzer seviyelerde sermaye girişinin etkilerini tartıyor. Buna göre, 2000’lerin ortalarında altına kıyasla üstel bir fiyat hareketi yaratabileceğini tahmin ediyorlar.

Bitcoin fiyatı spot ETF onayına nasıl tepki verecek?

Basit bir ifadeyle, Borsa Yatırım Fonu (ETF) bir varlığın fiyatını izleyen ve yatırımcıların varlığın velayetini doğrudan ellerinde tutmadan bu varlığa maruz kalmalarını sağlayan bir finansal araçtır. Blackrock ve Grayscale gibi şirketlerin yaptığı spot Bitcoin ETF başvuruları, onaya tabi olarak BTC’nin mevcut hisse senetleri ve endeks fonları arasında geleneksel borsalarda işlem görmesine olanak sağlayacak.

Bu da Bitcoin ve kripto para sektörünü daha geniş bir sermaye girişine açacak. Bu nedenle analistler, Bitcoin fiyatının iki katına çıkacağını tahmin ediyor. Ayrıca, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaşacağı yönünde muhafazakar tahminler de var.

Spot ETF onayından sonra BTC fiyat tahmini. Kaynak: Thescalpingpro

Özellikle, Bitcoin bir sonraki halving olayını Nisan 2024 civarında gerçekleştirecek. Halving’in bu deflasyonist etkisinin, ETF başvurularının onay alması halinde fiyat rallisini daha da hızlandırması mümkün. İşte Bitcoin ETF onayının ATH’a doğru nasıl iteceğini gösteren bazı hayati istatistiksel ölçümler.

  1. SPDR Gold Shares 2004 Kasım’da ilk Altın ETF‘sini (GLD) piyasaya sürdü. Bu dönemde altın fiyatı 700 dolar civarındaydı. Ağustos 2011’e geldiğimizde ise ATH seviyesi olan 2.450 dolara ulaştı. Bu %250’lik bir artış kaydettiği anlamına geliyor.
  2. ABD hisse senedi piyasasının toplam piyasa değeri 40,5 trilyon dolar değerinde.
  3. Bu ABD borsası şu anda mevcut küresel kripto piyasası kapitalizasyonundan (TOTALCAP) %3.500’ün üzerinde daha büyük.

Spot Bitcoin ETF sonrası BTC fiyat projeksiyonu

Bank of America raporuna göre, 93 milyon dolarlık bir giriş fiyatlarda %1’lik bir artışı tetikleyebilir. Mevcut Bitcoin piyasa değeri 680 milyar dolar civarında. Bunu ikiye katması için 1.360 milyar dolara ulaşması lazım. Dolayısıyla bunun için ABD borsasının 40,5 trilyon dolarlık kümülatif değerinin yalnızca %1,7’sini çekmesi gerekiyor. Başka bir deyişle, BofA’nın tahminlerine göre, BTC ETF’nin hisse senedi piyasalarındaki mevcut sermaye girişinin %1,7’sine kadarını yakalaması halinde Bitcoin fiyatı %100 artabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx