AKP ve MHP’nin de oylarıyla Bilecik’i İyi Parti adayı Kaya seçildi, parti GİK üyesi “başkanlık sistemi” göndermesinde bulundu

Bilecik Belediye Meclisi’nde yapılan seçimi, İyi Parti adayı Mustafa Sadık Kaya, AKP ve MHP’nin de oylarıyla kazandı. Kaya’nın belediye başkanı seçilmesinin ardından İyi Parti GİK üyesi Bilal Uzun, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Çok çalışmak ve halkımıza 2028’de bu ucube başkanlık sistemine son verecek bir iktidar alternatifi olduğumuzu göstermek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Bilecik Belediyesi’nde Semih Şahin‘in istifasının ardından yapılan oylamada başkanlık el değiştirdi. Yapılan oylamada AKP, MHP ve İyi Parti aynı adaya oy verdi. CHP’li 11, AKP’li 6, MHP’li 4, İyi Partili 2 ve bağımsız 2 üyeden oluşan mecliste başkanlık seçiminin ilk turunda CHP’li Melek Mızrak Subaşı‘na 11, AKP’li Hasan Cinit‘e 10, İyi Partiden istifa eden bağımsız Mustafa Sadık Kaya‘ya 4 oy çıktı.

TIKLAYIN – Rüşvet iddialarıyla CHP’den uzaklaştırılan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in yerine Mustafa Sadık Kaya seçildi

Üyelerin 3’te 2 çoğunluğu arandığından ikinci tura gidilen oylamada sonuç değişmeyince, salt çoğunluğun yeterli olduğu üçüncü tura geçildi. Cinit’in adaylıktan çekildiği bu turda 11 oy alan Melek Mızrak Subaşı’na karşı 14 oyla Mustafa Sadık Kaya başkan seçildi.

Seçimin ardından İyi Parti cephesinden dikkat çeken bir açıklama geldi.

İyi Parti GİK Y. Üyesi ve İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayı Bilal Uzun, X hesabından yaptığı alıntılı paylaşımda “ucube başkanlık sistemi” ifadelerini kullandı.

Uzun, “İlk il belediyemiz hayırlı olsun. Bu il belediyesinin bize geçmesini ben hayırlı bir işaret olarak görüyorum. Elbette 31 Mart çok farklı olacak. Hep söylediğim gibi biz bu sene 3’ü büyükşehir olmak üzere en az 8 il belediyesi ve 100’den fazla ilçe kazanacağız. Önemli olan ondan sonrası, çok çalışmak ve halkımıza 2028’de bu ucube başkanlık sistemine son verecek bir iktidar alternatifi olduğumuzu göstermek zorundayız” dedi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx