Yeni Şafak Tercih Rehberi: Mezunların istihdam oranı kıymetli

Üniversitelerin mezun öğrencileriyle kurdukları ağlar lisans sonrası yüksek lisans, doktora üzere basamaklarda öğrencilerine katkı sunuyor. Bilhassa mutabakatlı kurum ve kuruluşlarla, özel dalda muhtaçlık duyulan istihdama üniversiteler kendi öğrencilerine referans olarak mezuniyet sonrası iş imkanı sağlamış oluyor.

Mezun istihdamında en uygun üniversiteler ortasında

İstanbul Teknik Üniversitesi, mezunlarıyla ortalarındaki bağları daha faal kılmak, bünyesindeki aktiflik ve projeleri mezunlarına ulaştırmak hedefiyle yapılandırılan İTÜ Mezun Bilgi Sİstemi, etkileşimli bir elektronik bilgi tabanının olmasının yanında, İTÜ mezunlarının genel istihdam oranı %70 seviyesinde seyrediyor. Kısım bazında istihdam yüzdelerine bakıldığında istihdam en yüksek olan kısımlar Matematik Mühendisliği %87,82 Bilgisayar Mühendisliği %80,82 ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğidir %79,34 İstihdam yüzdeleri fakülte bazında ele alındığında istihdam oranı en yüksek olan fakültenin %79,75 ile Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi olduğu görülmekte. Yükseköğretimde dünya standartlarını kendisine referans almış güçlü bir akademik takıma sahip olan İTÜ, yeni devirde öğrencilerini bekliyor.

Sağlık alanı en beğenilen kısım: İşsizliğin en düşük olduğu alan

Sağlık alanında tercih yapmayı düşünen öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Erdöl, ”Sağlık dalı çok geniş ve gereksinimin hiç bitmediği bir alan. Münasebetiyle bütün dünyada sıhhat alanında çalışan insanlara olan muhtaçlık ortadadır. Tıp, hemşirelik, eczacılık, diş hekimliği… üzere mesleklerin hepsine muhtaçlık var. Yani işsiz kalma, iş bulamama sıkıntısıyla karşı karşıya kalmaları imkansız. bunun yanında batı lisanınındın birini öğrenmeleri de ülkü olur. Bir sıhhat mensubu diplomasını aldığında işi hazırdır diyebiliriz.” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.