Yeni Başbakan’ın seçileceği Pakistan’da halk İmran Han için sokağa döküldü

Yerel basındaki haberlere göre, Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri Han’ın çağrısıyla başkent İslamabad başta olmak üzere Karaçi, Lahor, Peşaver, Multan ve çok sayıda şehirde gösteri düzenlendi.

Başkent İslamabad’da da çok sayıda kişi araçlarıyla konvoy oluşturdu. Ellerinde Pakistan ve PTI bayrakları bulunan göstericiler, İmran Han’a destek sloganları atarken, PTI liderinin görevden alınmasını sağlayan rakip partilere de tepki gösterdi.

Öte yandan, eski Başbakan ve PTI lideri Han, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “yerli iş birlikçiler ile ABD destekli rejim değişikliğini” protesto eden Pakistanlılara teşekkür etti. Han, “ülke tarihinde böylesi bir kalabalığın hiç görülmediğini” de ifadelerine ekledi.

Never have such crowds come out so spontaneously and in such numbers in our history, rejecting the imported govt led by crooks. pic.twitter.com/YWrvD1u8MM

— Imran Khan (@ImranKhanPTI) April 10, 2022

Han, Pakistan’ın 1947’de bağımsız olduğunu fakat yabancı rejim değişikliği komplosuna karşı özgürlük mücadelesinin bugün tekrar başladığını kaydetti.

Yeni başbakan bugün seçilecek

Han’ın Pakistan Genelkurmay Başkanı General Kamar Cavit Bajva ile görüşmesinin ardından güvensizlik oylaması yapan parlamento bugün yeni bir başbakan seçecek.

Ne olmuştu?

Dün, Pakistan’da parlamentoda yapılan güvensizlik oylaması sonucu İmran Han hükümeti düşmüştü.

9 Nisan’da yerel saatle 11:30’da başlayan güvensizlik oylaması oturumu dün 01.00’de sona ermişti.
Mecliste yapılan güvensizlik oylamasında Başbakan İmran Han’ın hükümeti, 174 hayır oyu almıştı.

İmran Han, oylamayla düşen ilk başbakan olarak ülke tarihine geçti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.