Wall Street Journal: Türkiye, silah sanayiinde güç merkezi oldu

Türkiye, savunma sanayiinde yaptığı atılımlar ve ortaya koyduğu projelerle isminden kelam ettirmeye devam ediyor.

Türk imali silahlar ve ekipmanlar, bilhassa ülke hudutları dışındaki operasyonlarda aktifliğini kanıtlıyor.

“Silah üretiminde global oyuncu”

ABD basınından Wall Street Journal gazetesinin “Drone’lar, insansız gemiler ve katil robotlar, Türkiye’yi silah sanayiinde güç merkezi yaptı” başlıklı haberinde, “Türkiye, son 20 yılda silah üretiminde global oyuncu haline geldi.” denildi.

Ankara’nın 20 yıllık silah üreten güç merkezi olma projesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için meyvelerini vermeye başladığına dikkat çekildi.

“Güç istikrarını değiştirdi, dünyadaki çatışmaları dönüştürdü”

Türkiye’nin düşük maliyetli insansız hava araçlarının, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşında güç istikrarını değiştirmeye yardımcı olduğu ve dünyadaki çatışmaları dönüştürdüğü anımsatıldı.

Türk şirketlerinin, Filipinler’e helikopter, Pakistan’a deniz korveti ve Kenya’ya zırhlı araç ihraç ettiği, Yunanistan ile rekabet edebilmek için ise donanmasını kuran Türkiye’nin, 10 farklı ülkeye devriye botları sattığı kaydedildi.

“Yılda 60 milyar dolar harcıyor”

Haberde, “Erdoğan hükümeti, ABD ve öbür yabancı askeri tedarikçilere bağımlılığı azaltmak için yılda 60 milyar dolar harcıyor.” notuna yer verildi. Bu ölçünün, 2002’de sadece 5 milyar dolar olduğu aktarıldı.

Özel savunma dalının 2002’de 1 milyar dolardan 2020’de 11 milyar dolara çıktığı, silah mutabakatlarının Erdoğan’ın tercih ettiği dış siyaset araçlarından biri olduğu söz edildi.

İnsansız kara, deniz ve sualtı araçları hedefi

Türkiye’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gereksinimlerini yüzde 70 oranında karşıladığı, bu oranın 2000’li yılların başında yüzde 30 olduğu belirtildi.

Bayraktar TB2’lerin varlığının hatırlatıldığı haberde, “Türkiye, insansız kara, deniz ve sualtı araçları da dahil olmak üzere öteki drone’ların ana tedarikçisi olmayı hedefliyor.” ayrıntısı paylaşıldı.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.