VİOP’ta endeks kontratı haftaya yükselişle başladı

Haziran vadeli endeks kontratı, en yüksek 2.840,50 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 2.836 düzeyinden süreç görüyor.

Cuma günü alış yüklü bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı yüzde 2 artışla 2.823,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında da yükselişini sürdürerek, 2.830,25 puana çıktı.

Analistler, global hisse piyasalarının resesyon kaygılarıyla yeni haftaya temkinli bir başlangıç yaptığını kaydederek, hafta boyunca değerli merkez bankası yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olacağını söyledi.

PİYSALARDA OYNAKLIK ARTABİLİR

Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde ve başka yetkililerin tahvil faizlerindeki oynaklığı azaltacak araca ait açıklama yapmasının beklendiğini lisana getiren analistler, açıklamaların piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söz etti.

Analistler, bugün ABD piyasalarının kapalı olacağını anımsatarak, yurt içinde milletlerarası yatırım durumu ve Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, yurt dışında ise Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile Avro Bölgesi’nde ödemeler istikrarı bilgilerinin takip edileceğini belirtti.

Teknik açıdan endeks kontratında 2.860 puanın direnç olarak öne çıktığını aktaran analistler, 2.800 düzeyinin takviye pozisyonuna gelebileceğini bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.