Vali Ustaoğlu’ndan Trabzon’a gelen Arap turistler üzerinden oluşturulan algıya sert reaksiyon

Trabzon, turizm açısından Kovid-19 salgınından sonra en değerli tarihi günlerini yaşıyor..

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Uzungöl’de gerçekleştirilen turizm kıymetlendirme toplantısının akabinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Uzungöl’e ortalama günlük 10 binin üzerinde araç girişi sağlandığını söyleyen Vali Ustaoğlu, Arap turist üzerinden oluşturulan algıyla ilgili de sert reaksiyon gösterdi.

“Tabii ki bir arka niyet var”

Bir gazetecinin “Bu çeşit paylaşımlarda arka niyet olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu Ustaoğlu, şöyle yanıtladı:

“Niye hiç biz ‘Alanya’yı Almanlar doldur, İngilizler doldurdu’ demiyoruz”

“Arkadaşlar doğal ki bir arka niyet var. Artık Alanya’da da ağır bir turist var. Almanlar, İngilizler var, diğer milletlerden var. Niçin hiç biz ‘Alanya’yı Almanlar doldurdu, İngilizler doldurdu.’ demiyoruz yahut Muğla’yı yahut ülkemizin farklı turizm alanlarını, yalnızca niçin Trabzon ile ilgili bu türlü bir algı oluşturulmaya çalışılıyor? Bunlar da bizim coğrafyamızda, bizim kardeş ülkelerimizin vatandaşları. Bunlar üzerinden hele hele bizim katiyen tasvip etmeyeceğimiz rastgele bir ırk ayrımıymış, din ayrımıymış, bunlar bizim büsbütün uzak olduğumuz, biraz evvel tabir ettim, bu coğrafya birliğin, kardeşliğin olduğu coğrafya. Trabzon da bunun en kıymetli örneklerinden birisi. Bu mutlaka olağan ki arka niyetli. Bu tip paylaşımları da mutlaka kınıyoruz.”


“Uzungöl’e 575 binin üzerinde araç girişi oldu”

Uzungöl’deki yatak kapasitesinin de ağustos sonuna kadar yüzde 100’e yakın bir doluluğa ulaştığını anlatan Ustaoğlu, “2022 yılının başından bugüne kadar Uzungöl’e 575 binin üzerinde araç girişi oldu ve bunun 75 bini yalnızca cins firmalarına ilişkin. Hakikaten bölgemizin en değerli cazibe merkezi olan Uzungöl’ümüzün bu manada geçirdiği günler hem esnafımız hem ilimiz açısından çok kıymet arz ediyor.” diye konuştu.

“Bizim inancımızda kültürümüzde konuklar baş tacımızdır”

Ustaoğlu, bölgenin bu en değerli merkezinin bu yoğunluğundan rahatsız olanlar bulunduğunu lisana getirerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bunlara fırsat vermeme ismine, maalesef son devirde ülkemizde oluşturulmaya çalışılan yabancı düşmanlığıyla ilgili algı ilimiz özelinde baktığımızda Arap düşmanlığına dönüştürülmeye çalışılıyor. Bizim tarihimizde, kadim geçmişimizde, kültürümüzde, adeta bu topraklar müsamahanın, kardeşliğin, birliğin, adeta nüvelendiği ve müsamaha ikliminin merkezi olan topraklar. Bizim inancımızda, kültürümüzde konuklar baş tacımızdır. Körfez ülke merkezli gelen turistlerimiz de bizim baş tacımızdır.”

“Gelen turistlerimiz de ziyadesiyle memnunlar”

Trabzon’a günlük ortalama dış sınırlardan 25 uçak geldiğine dikkati çeken Ustaoğlu, şu bilgileri verdi:

“Ortalama 3 bin 500’ün üzerinde dış çizgilerden bize turist girişi var. Büsbütün 10 farklı Körfez ülkesinden vilayetimize gelen turistleri kapsıyor bu. Şu ana kadar 25 Temmuz prestijiyle söylemem gerekirse yalnızca dış çizgilerden gelen bizim turist sayımız 160 bini geçti. Bunun dışında İstanbul aktarmalı günlük ortalama İstanbul’dan da 20 uçak Trabzon’a iniyor. Bunların da önemli bir kısmı turist yüklü.”


“Oluşturulmaya çalışılan maalesef Arap düşmanlığı diye tabir ettiğimiz hepimizin, muhakkak şiddetle kınıyoruz”

Ustaoğlu, Trabzon’un başta Uzungöl olmak üzere farklı destinasyonlarında binlerce turisti ağırladıklarına değinerek, şöyle devam etti:

“Gerçekten Trabzon, turizm açısından pandemiden sonra en kıymetli tarihi günlerini yaşıyor. Esnafımız şad, vatandaşımız şad. Biraz evvel kıymetlendirme yaptık, emniyet açısından, huzur açısından, asayiş açısından en ufak bir olayın yaşanmadığı bir devir. Bu kadar turist yoğunluğunu alan, Uzungöl üzere coğrafik olarak da küçük bir alan düşünün 10 binin üzerinde aracın girdiği, binlerce turist ağırladığımız Uzungöl’ümüz de en ufak bir asayişe müessir olayımız yok. Çok hoş, misafirperverliğin ön planda olduğu, esnafımız, vatandaşımız açısından hiçbir külfetin yaşanmadığı, gelen turistlerimizin de üst seviye bir memnuniyet yaşayarak ayrıldığını görüyoruz. İnşallah bu manada ilimiz açısından oluşturulmaya çalışılan maalesef Arap düşmanlığı diye tabir ettiğimiz hepimizin, muhakkak şiddetle kınıyoruz biz bunu. Bunun kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Bu bizim inancımızdan, kültürümüzden büsbütün uzak şeyler.”


“Sadece dış çizgilerden sene başından beri Trabzon’a inen uçak sayımız 1100 civarında”

Trabzon’a 2022 yılında inen uçak sayısının da 6 bini geçtiğini aktaran Ustaoğlu, “Sadece dış çizgilerden sene başından beri inen uçak sayımız 1100 civarında. En çok yoğunluğu da temmuz ayında yaşıyoruz. Temmuz ayında Trabzon’a inen uçak sayısı 500 dış sınırlardan.” sözünü kullandı.

Vali Ustaoğlu, günlük ortalama kiralık araç sayısının da 7 binin üzerinde olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bunların hepsini değerlendirdiğimizde şu an vilayetimizde nitekim huzur ikliminin, müsamaha ikliminin, emniyet ve asayiş açısından da en ufak bir zahmetin yaşanmadığı bir periyodu geçiriyoruz. Ne oluyor da şu an Trabzon üzerinden oluşturulmaya çalışılan, bölge insanımızın hassasiyetleri üzerinden gereksiz, maalesef hiçbirimizin de tasvip etmeyeceği birtakım olumsuz algılar oluşturulmaya çalışılıyor? Tabelalara bakın, çok hepsi yönetmeliğe uygun, en ufak bir zahmetin olmadığını görüyoruz. Bunun kabul edilebilir bir yanı yok.”


“Bu halde ırkçılığı da şiddetle reddediyoruz”

Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu da Trabzon’da turizm manasında tepe yapılan günlerin yaşandığını söyledi. Bu durumdan memnuniyet duyduklarını lisana getiren Zorluoğlu, Trabzon’un tam bir turizm kenti olmaya yanlışsız emin adımlarla yürüdüğüne dikkati çekti. Zorluoğlu, toplumsal medyadaki tenkitlere ait şunları kaydetti:

“Trabzon’un bu turizm yoğunluğu kimi etrafları rahatsız etmişe benziyor. Yani toplumsal medyada Trabzon’un gündem olmadığı hiçbir gün neredeyse yok. Burada birkaç tane Arapça tabela üzerinden başlatılan ve nihayetinde ırkçılığa varan ve bilhassa Arap ırkçılığına kadar varan bir telaffuzla karşı karşıyayız. Bu hususta elbette bütün kurum kuruluşlarımız gerekli önlemleri alıyoruz.”

Uzungöl’de sorun olmadığını vurgulayan Zorluoğlu, şunları aktardı:

“Vatandaşlar memnun, gelen ziyaretçiler, turistler memnun, esnaf memnun. Herkes keyifli lakin Trabzon’a tahminen de hayatında hiç gelmeyen, ‘Uzungöl’ü haritada göster.’ dediğimizde tahminen de haritada bile gösteremeyecek olan birtakım çevreler bilhassa toplumsal medya üzerinden bir Trabzon düşmanlığı ve bir Arap düşmanlığı çalışması içerisindeler. Buna şiddetle karşıyız ve bu formda ırkçılığı da şiddetle reddediyoruz.”

Toplantıya, Çaykara Belediye Lideri Hanefi Tok, Trabzon Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Adem Şen ile öbür ilgililer de katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.