Uygurların sesi olacaklarına zalime nişan taktılar! Utanç madalyası

Doğu Türkistan’daki vahşet BM raporuna da yansıdı. Pekin’in Kovid’i mazeret ederek başlattığı açlık karantinası ise zulmün kesintisiz sürdüğünü gösterdi. Bu süreçte düzenlenen Şanghay doruğu Çin’e reaksiyon için bir yer olarak görüldü. Doğu Türkistan Ulusal Meclisi Lideri Seyit Tümtürk, Erdoğan’a “Dünya 5’ten büyük kelamı Çin’i de kapsıyor. Şi’ye soykırımı durdurmasını söyleyin” davetinde bulundu.

İNSANLIK HATASI GÜNDEME BİLE GELMEDİ

Ancak geçmişte Ankara’nın cılız reaksiyonu dışında Türk ve İslam dünyasının sergilediği duyarsız tutum Semerkant’ta da yaşandı. Önderler alakaların geliştirilmesi bildirileri verdi. İnsanlık hatası gündeme getirilmediği üzere Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın, Çin başkanı Cinping’e ‘Üst Seviye Dostluk Nişanı’ takması reaksiyonlara yol açtı. Toplumsal medyada ‘Topluca katledilen Uygurlar unutuldu. Bu utanç unutulmaz’ paylaşımları yapıldı.

SOYKIRIMCI ÇİN’E UTANÇ MADALYASI

Çin’in Doğu Türkistan’da devam ettiği Uygur soykırımına BM dahil dünya seyirci kalmaya devam ederken Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen Shangay İş Birliği Zirvesi’nde bu zulüm utancı madalya ile taçlandırıldı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Çin önderi Şi Cinping’e ‘Üst Seviye Dostluk Nişanı’ taktı. Yaşananlara diasporadaki Uygurlar ‘Soykırıma dur deneceğine üstüne bir de
madalya takılıyor’ yansısı gösterdi. Türk önderlerden Çin’e soykırımı durdurma daveti yapılması istendi.

Doğu Türkistan’da Sincan Özerk Bölgesi’nde terör olaylarını mazeret ederek 2017’den beri soykırım uygulayan Çin zulmüne dünyanın gözü önünde devam ediyor. Son olarak Kovid karantinası mazeretiyle insanları 40 gün boyunca açlığa mahkum eden Çin’e BM Raporları’nda “Pekin soykırım yapıyor” denilmesine karşın başta Müslüman ve Türk cumhuriyetlerinin eleştirmemesi reaksiyon çekiyor. Pekin’in son olarak Kovid’i mazeret ederek başlattığı açlık karantinası ise zulmün kesintisiz sürdüğünü gösterdi. Konutlarında açlığa mahkûm edilen Uygurlardan kimilerinin açlıktan kimilerinin hastalıktan öldüğü ve kimilerinin da dayanamayarak hayatına son verdiği belirtiliyor.

UYGURLAR ÖNDERLERE DAVET YAPTI

Bütün bu azap, cinayet, soykırım kanıtları ortada dururken bu süreçte düzenlenen Şanghay tepesi Çin’e reaksiyon için bir yer olarak görüldü. Bunun için Uygurlar Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türki cumhuriyetlerin başkanlarına davetlerde bulundu. Doğu Türkistan Ulusal Meclisi Lideri Seyit Tümtürk, Erdoğan’a “Dünya 5’ten büyük kelamı Çin’i de kapsıyor. Şi’ye soykırımı durdurmasını söyleyin” davetinde bulundu.

SOYKIRIM GÜNDEME BİLE GELMEDİ

Ancak geçmişte Ankara’nın reaksiyonu dışında Türk ve İslam dünyasının sergilediği duyarsız hal Özbekistan’ın kadim kenti Semerkant’ta da yaşandı. Önderler doruklar düzenleyerek bağlantıların geliştirilmesi iletileri verdi. İnsanlık cürmü gündeme getirilmediği üzere mesken sahibi Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Çin başkanı Şi Cinping’e “Üst Seviye Dostluk Nişanı” taktı. Nişanın takıldığı görüşmeye ait konuşan Mirziyoyev, Orta Asya bölgesinin kalkınması ve ulaşımı açısından stratejik kıymete sahip ‘Çin-Kırgızistan-Özbekistan’ demir yolunun imaline başlanması konusunda tarihi muahedeye varılmasından duyduğu memnuniyeti açıkladı. Özbekistan ile Çin işbirliğinin artacağını söyledi.

‘TÜRKLERİN KATİLİNE NİŞAN VERİLDİ’

Ayrıca işki ülke ortasında madenlerin işletilmesi alanında işbirliğini, inşaat alanında işbirliğini, dijital iktisat alanında yatırım işbirliğini, toplam pahası 15 milyar dolar olan ticaret, iktisat ve yatırım işbirliğini içeren toplam 15 doküman imzalandığı söz edildi. Yaşananlara Uygurlar toplumsal medyadan reaksiyon gösterdi. Uygurlar toplumsal medyada “Topluca katledilen Uygurlar unutuldu. Bu utanç unutulmaz” paylaşımları yapıldı. Ayrıyeten Uygurlar “Özbekistan Uygur Türklerinin katili Kasap Çin Nazi başkanına ‘Üst Seviye Dostluk Nişanı’ verdi” ve “Özbek Diktatörü Şevket Mirziyoyev tarafından Çin Nazist başkanı Uygur soykırımı planlayıcısı Çin Devlet Lideri Şi Cinping’e üst seviye dosluk nişanı verdi” paylaşımları da yaptı.

ANKARA’DA UYGURLARA PEKİN MÜDAHALESİ

Çin’in Uygurları Kovid mazeretiyle meskenlerinde açlığa mahkum etmesi Ankara’da da protesto edilmek istendi. BM’nin Ankara ofisi önündeki şovlar sırasında polisin “Çin’de yapamayacağınızı burada da yapmayacaksınız” dediği belirtildi. Polisin sert müdahalesi ve yaka paça gözaltı uygulaması yapması reaksiyon çekti. Yaşananlar sonrası Doğu Türkistan STK’larına ve Uygurlara air toplumsal medya hesaplarından “Gündüz Çin elçiliğinde hareket yapmalarına müsaade verilmeyen Doğu Türkistan’lılar BM temsilciliği önünde gece de aksiyonlarına devam etmek istediler. Emniyet müdahalesi sonucu yol kenarında kalan Müslüman Uygur Türklerinin cami avlusunda durmasına dahi müsaade verilmedi.”, “Her şeyi anlarım da Müslümanların cami avlusunda durmasını bile yasaklamayı anlamam.”, “Cumhur ittifakı bugün de ‘Çin’in güvenliğini’ Ankara’da Müslüman Uygur Türklerini şiddetle susturarak sağladı” paylaşımları yapıldı. Doğu Türkistan Ulusal Meclis Lideri Seyit Tümtürk ise paylaşımında “Ankara’da BM önündeki protestodan sonra BM temsilcisine Çin’in Doğu Türkistan raporunu verdik. Çin’in 5 milyon Uygur’u hapsettiğini ve virüs mazeretiyle 1.5 aydır insanları açlıktan mevte terk ettiğini ve Uygurlar üzerinde biyolojik silah test ettiği telaşımızı belirttik” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.