TYB’nin “Yılın Muharrir, Fikir Adamı ve Sanatçıları” mükafatları sahipleriyle buluştu

Türkiye Yazarlar Birliğinin (TYB) 2021 yılının “Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” mükafatları, Yedikule Hisarı’ndaki merasimde sahiplerini buldu.

Ödül merasiminde konuşan TYB Erdem Lideri D. Mehmet Doğan, 41. defa verilen bu mükafatları yılın yazarlarını, fikir adamları ve sanatkarlarının kıymetlendirilmesi olarak gördüğünü söyledi.

Doğan, 1200’den fazla müellif, fikir adamı ve sanatkarın bu mükafatı yıllar içinde aldığına dikkati çekerek, “Edebiyatın sanatın her alanında bu kıymetlendirme sonucunda ödül almış ülkemizin çok seçkin şahsiyetleri var. Hem en eski hem de en esaslı olması hasebiyle de ödül doğuran bir ödül sistemi olduğu görüşündeyim.” dedi.

Fatih Belediye Lideri M. Ergün Turan da TYB gibi Türkiye’nin esaslı kültür kurumlarından birini Fatih’te ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu tabir ederek, Fatih ilçesinin birçok sanatkara ilham verdiğini ve sanatkarlar için değerli bir yer olduğunu söyledi.

“BU ÇEŞİTLİLİKTE VE TESİR GÜCÜNDE BİR ÖDÜL DAHA YOK”

TYB Genel Lideri Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ise TYB’nin ödül merasimin 41 yıldır istikrarla devam ettiğini belirtti.

Arıcan, TYB ödüllerinin müstesna bir yeri olduğunu herkesin kabul ettiğine işaret ederek, “Kültür, fikir, sanat hayatımız için birinci olan bu ödüllerde, takdir etme süreçlerinin farklı boyutlarda olması sevindirici. Bu kapsamda bu çeşitlilikte ve tesir gücünde bir ödül hala yok diyebiliriz.” halinde konuştu.

Son yıllarda ödül alacakları belirlerken zorlandıklarına değinen Arıcan, ödül alan tüm sanatçı, muharrir ve fikir adamlarını tebrik ederek kelamlarına son verdi.

Tertibe, İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı’nın yanı sıra Türkiye’nin farklı bölgelerinden mükafata layık görülen muharrir, şair ve akademisyenler katıldı.

Ödül merasiminde ayrıyeten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik telgrafı da okundu.

MÜKAFATLAR SAHİPLERİNİ BULDU

Kıssa kolunda “Aynı Yağmur” kitabıyla Selma Aksoy Türköz, şiir kısmında “Mangan Mangan Gün Batarken Gün Doğumu” kitabıyla Adem Turan, roman kolunda “Kumru ve Gölge” yapıtıyla İlknur Demirci, deneme kolunda “Arınma Zamanlarına” kitabıyla Selvigül Kandoğmuş Şahin, araştırma kısmında “İslam Kanısının Tarih Yapan Rolü” yapıtıyla Sait Mermer, fikir kısmında “Kaybetmenin Halet-i Ruhiyesi” yapıtıyla Murat Erol, inceleme kolunda “Osmanlı İlmiye Sınıfının Kıyafet Normu ve Giysileri” yapıtıyla Murat Çelik, hatıra kolunda “Ben de Öğretmendim” yapıtıyla Mehmet Kahraman, seyahat kısmında “Bir Rüyayı Hatırlar Üzere & Savaştan Evvel Suriye” kitabıyla Taha Kılınç, edebi tenkit kolunda “Akıp Gidenin Cazibesi” kitabıyla Yılmaz Daşcıoğlu, çeviri kolunda Edith Wharton’ın “Kısa Hikaye ve Roman Sanatı İçin Klasik Bir Rehber Kurgu Sanatı” yapıtındaki çevirisiyle Ayşe Işın Kirenci, biyografi kısmında “Ensar Ruhlu Muhacir” kitabıyla Rıfat Yörük, lisan alanında “Osmanlı Şiiri Kılavuzu” yapıtıyla Ahmet Atilla Şentürk, kent kitapları alanında “Zaman İçinde Mekan” yapıtıyla Bilal Can, çocuk yayınlarında “Duvarın Gerisi – Dünyanın Son İnsanları” yapıtlarıyla Tuğba Coşkuner bu yılın ödül alan isimleri oldu.

“BASIN YAYIN ALANINDA DA MÜKAFATLAR SAHİPLERİNE DESLİM EDİLDİ”

Basın alanında da “Basın Fıkra” kategorisinde Takvim gazetesinden Ergün Diler, mecmua yayıncılığında Post Hikaye, Türk Müziği’nde “Dest-i Kevser” albümüyle Nadir Doğan, Halk Kültürü kısmında “Kültürümüzde Dini ve Cengi Hikâyeler” yapıtıyla Doğan Kaya, Klasik Sanatlar alanında “Türk Sınır Sanatında Tasavvuf Önderleri” yapıtıyla Fatih Özkafa, sinema alanında “Komşuluk Halleri” sinemasıyla Danis Tanoviç, TV Belgesel kısmında “Tarihin Efsaneleri” belgeseliyle TRT, TV Dizi kısmında TRT 1’de yayınlanan “Kıbrıs: Zafere Doğru”, Radyo Programı kolunda “Doğru Kelama Ne Denir?” programıyla Semerkand Radyo’ya verildi.

Kamu Yayıncılığı kategorisinde TBMM Yayınları, Özel yayıncılık kategorisinde Fecr Yayınları, Yayıncılık Özel mükafatını “Büyük İdeoloji Lügatı” yapıtıyla Recep Alpyağıl, Elektronik Yayıncılık kategorisinde de “http://www.kitaphaber.com.tr” ödül aldı.

Üstün hizmet mükafatlarına ise Yavuz Bülent Bakiler, Beşir Ayvazoğlu ve Necmettin Turinay layık görüldü.

Program, ödül alan iştirakçilerin protokol üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirmesinin akabinde sona erdi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.