Türkiye’den Güney Kore rekoru

Dış satımda pazar çeşitliliğine değer veren Türk şirketleri stratejiyle ihracatlarını üst düzeylere çıkarmaya devam ediyor.

Sadece ana pazarlarda hudutlu kalmayan ihracatçılar, dünyanın dört bir yanına eserlerini ulaştırarak rekorlara imza atmaya devam ediyor.

İhracatçıların damga vurduğu ülkelerden bir tanesi de dünyanın önde gelen ekonomilerinden Güney Kore olarak gerçekleşti.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarından derlediği bilgilere nazaran, Türkiye, yılın birinci yarısında 305 milyon dolarla Güney Kore’ye tüm vakitlerin en yüksek 6 aylık ihracatını gerçekleştirirken, ihracat rekorunda en fazla hisseye kimyevi hususlar ve mamulleri dalı sahip oldu.

Ülkeye yapılan dış satım ocak-haziran devrinde geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 10 arttı

SANAYİ ESERLERİ ÖN PLANDA

Güney Kore’ye yapılan dış satımda sanayi eserleri ön plana çıktı. Ülkeye, yılın birinci yarısında en fazla ihracatı 45 milyon dolarla kimyevi unsurlar ve mamulleri gerçekleştirdi. Kimyevi hususlar ve mamulleri bölümünü, 44 milyon dolarla demir ve demir dışı metaller, 40 milyon dolarla otomotiv sanayisi, 38 milyon dolarla madencilik eserleri, 19 milyon dolarla hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri izledi.

Güney Kore’ye ihracatını ölçü bazında en fazla artıran dal 17,4 milyon dolarla demir ve demir dışı metaller oldu.

İhracat artışında bu dalı, 10,9 milyon dolarla madencilik eserleri, 5,7 milyon dolarla su eserleri ve hayvansal mamulleri, 5,3 milyon dolarla hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri, 1,8 milyon dolarla çelik dalı takip etti.

Ülkeye, su eserleri ve hayvansal mamuller 10,6 milyon dolar, çelik bölümü ise 9,9 milyon dolar fiyatında ihracat yaptı.

EN FAZLA İHRACATI İSTANBULLU ŞİRKETLER YAPTI

İl bazında Güney Kore’ye en fazla dış satımı 112,1 milyon dolarla İstanbullu şirketler yaptı. Böylelikle İstanbullu şirketler Güney Kore’ye yapılan ihracatın yaklaşık üçte birini gerçekleştirdi.

İstanbul’u, 36,6 milyon dolarla Bursa, 27,6 milyon dolarla Ankara, 18,8 milyon dolarla Kastamonu, 17,7 milyon dolarla İzmir izledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.