Türkiye’den emekçi alımı Almanya’yı karıştırdı: ‘Türk personelleri havada kaptılar’

Almanya’nın Türkiye’den personel almak istemesi ülkede gündem oldu. Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden Bild, “Alman ekonomik mucizesini sağlayan Türkler yeniden umut oldu“ başlığını atarken, sağ görüşlü siyasetçiler Türkiye’den personel getirilmesine karşı, sendikaların ise birtakım talepleri bulunuyor…

Almanya’da havaalanlarındaki çalışan eksikliği nedeniyle, yaklaşık 3000 süreksiz Türk çalışanı alınmasıyla ilgili kararın tartışmaları sürüyor. Alman basını, “Türkiye’den bu kere, havaalanları için personel getirilecek”, “Yeni bir konuk personel dalgası geliyor” üzere başlıklarla mevzuyu bir kere daha gündeme getirdi. Alman basınından birtakım gazeteler ise, “Eyvah yeniden Türkler gelecek” korkusu pompalarken, biraz ironi kokan biçimiyle Bild Gazetesi ise, “3000 Türk bizim havaalanlarına yardım edecek. Yine konuk emekçi zamanı mi başlıyor?“ manşetini attı ve, “Yeniden her şeyi düzeltmek için tahlil bulundu: Türkiye’den kiralık işçiler…“ altbaşlığını kullanarak, 1960’lı yıllardaki Alman ekonomik mucizesine Türkler’in katkısını anlattı.

HAVAALANI TECRÜBESİ OLANLAR

Türkiye’den ortalama üç aylığına getirilecek personeller, havaalanlarının güvenliğini, check-in süreçlerinin hızlılığını, yükleme ve bavullara yardım işlerini yapacak. Bunun için, havaalanı tecrübesi olanlar ve havaalanı güvenliği eğitimi almış olanlar seçilecek. Şu anda tam bir kaos yaşanan havaalanlarının rahatlaması için konuk emekçi gerektiğini belirten Turizmden Sorumlu Müsteşar Claudia Müller, „Önceliğimiz, havaalanlarındaki güvenlik denetimi ve süratli check-in işlemleri“ dedi. Bu maksatla, geçmişteki üzere vasıfsız değil, eğitimli ve uzman bireylerin getirileceği belirtildi.

Almanya’ya 1960’lı yıllarda, Alman ekonomik mucizesinin başladığı devirlerde 870 bin yabancı personel getirilmişti. İtalyanlar, Yunanlılar ve Türkler’den oluşan kafileler giderek büyüdü ve Türkler vakitle birinci sırayı aldı.

SAĞ SİYASETÇİLER TEPKİLİ

Ancak, Alman siyasilerden Türk emekçi alımına reaksiyonlar var. Ekonomist Prof. Paul Welfens, „Ülkede iki milyon işsiz var ve bunların ortasından aradıklarını bulamamaları, Almanya’da işsizlik konusunda önemli yanlış teşvik meseleleri olduğunu gösterir“ dedi. CDU’lu ulaştırma uzmanı Thomas Bareiss, „Havaalanındaki kaos, yerli yani bu ülkedeki beşerlerle çözülebilir. Sorumlu bakanları bu işe acil tahlil üretmeye çağırıyorum“ kelamlarını kullandı. Ver.Di sendikası ise, güvenlik standartlarına uyulduğu ve Almanya’daki fiyat tarifeleri zayıflatılmadığı sürece, yabancı emekçilerin görevlendirilmesinde bir sorun yok“ açıklamasını yaptı.

TARIM KESİMİ: BİZE DE LAZIM

Bu gelişmeler olurken, tarım dalı de yabancı çalışanlara kapıların açılmasını istedi. Süreksiz yabancı emekçilerin, bilhassa hasat periyotlarında çok gerekli olduğunu, Avrupa’dan bu talebin karşılanamadığı belirtiliyor. Bu alanda yaklaşık 275 bin süreksiz emekçiye gereksinim duyuluyor. Bilhassa kuşkonmaz toplama mevsiminde personel talebi artıyor. Tarım dalı, Türkiye üzere ülkelerden bu açığın kapatılmasını talep ediyor.

Gazeteler, Almanya’ya gelen birinci jenerasyon Türkler’le röportajlar da yayınlamaya başladı. Süreksiz, bir – kaç yıllık mühlet için gelen, Türkiye’den bir konut ya da bir traktör alma hayaliyle işe başlayanların, Almanya’da 60 yılı devirme hikayeleri anlatılıyor.

Ek alanı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.