TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, MHK’ye yemin kuralı getirdi

Türk futbolunda görülmemiş bir uygulamaya imza atarak TFF’ye bağlı suralara ‘yemin’ koşulu getiren Mehmet Büyükekşi idaresi, profesyonel liglerde vazife yapan tüm hakem ve gözlemcilerden de en geç 1 ay içinde kapalı zarf içinde notere mal beyanı sunmalarını istedi.

BİRÇOK HAKEME ÜSTÜN LİG FIRSATI DOĞDU

Geçen dönem ikinci yarıda terfi ettirilen 3 isimle dahi takımın 27’ye çıkabildiği düşünüldüğünde 8 Mart’ta mağdur edilenler için takımda devam hakkı sağlanmış oldu, klasman düşme kalktı. Ayrıyeten Fırat Aydınus, Halis Özkahya, Hüseyin Göçek üzere emekliye ayrılanlar; VAR takımına geçecek olanlar derken, yeni uzunluk göstermeye başlayan Cihan Aydın, Adem Cinek, Emre Kargın, Turgut Doman başta olmak üzere birçok hakeme Harika Lig fırsatı doğdu.

YEMİN UNSURU DİKKATİ ÇEKİYOR

Hürriyet’ten Murat Fevzi Tanırlı’nın haberine nazaran; mal beyanı vermeyecek hakem ve gözlemciler vazife alamayacak. Yeni talimatın ‘MHK’nın Yapılanması’ kısmına ‘yemin’ unsuru eklendi. Kelam konusu unsurda, “-“MHK Lider ve üyeleri, atanma tarihlerinden itibaren en geç bir hafta içinde İdare Konseyi üyelerinin huzurunda vazifelerini tarafsız ve bağımsız biçimde yerine getireceklerine dair yemini etmek suretiyle misyonlarına başlar” deniliyor.

Yemin metni şu halde:

“MHK Başkanlığı/Üyeliği misyonumu bağımsızlık, tarafsızlık, doğruluk ve hakka hürmet duygusu içinde; her türlü tesir ve dertten uzak olarak temel hak ve hürriyetleri göz önünde bulundurarak; hukukun temel unsurlarına uygun halde; kanun önünde eşitlik unsuruna ve dürüstlük kuralına bağlı kalarak, yalnızca vicdanımın buyruğuna uyarak yerine getireceğime namusum, erdemim ve kutsal saydığım tüm inanç ve bedellerim üzerine and içerim.”

MAL BEYANI YOKSA MAÇ DA YOK

Öte yandan mal beyanı vermeyen hakemler ve gözlemcileri büyük bir sorun bekliyor. Yeni talimatla profesyonel liglerde misyon yapan hakem ve gözlemcilere, en geç 1 ay içerisinde kapalı zarf içerisinde notere mal beyanı sunma mecburiliği getirildi. Aksi durumda misyon alamayacaklar.

GÖZLEMCİLER UEFA STANDARDINA YÜKSELTİLDİ

Yeni talimatla gözlemciliğin yaş sonu 65’ten 70’e yükseltildi. Ana neden, bu sene Harika Lig maçlarının çift gözlemciyle takip edilecek olması. Bir gözlemci alanda, başkası Riva’da karantinada izleyecek. Bu yapı ile birlikte haftada 9 maç için 18 gözlemciye gereksinim olacak.

MEVCUT SAYI YETERSİZ

Halihazırda 21 Muhteşem Lig gözlemcisi olduğundan hastalık, müsaade, ceza üzere nedenlerden ötürü sayının yetmeme riski bulunuyor. Haberde, gözlemci takımının genişletilmesi gerektiği belirtiliyor. UEFA’da gözlemci yaş hududu 70’ken, ülkemizde bu sayının 65 olmasının yanlış olduğu lisana getiriliyor. Michel Vautrot’nun 73, Jaap Uilenberg’in de 72 yaşına kadar gözlemcilik yaptığı örnek olarak gösteriliyor.

YENİ İSİMLER BEKLENİYOR

Yeni yapılanma ile birlikte 65 yaş sonu sebebiyle misyonunu bırakanlar gözlemciliğe dönebilecek. Olağanda Üstün Lig gözlemcisi olup MHK’ye girdiklerinden ötürü Murat Ilgaz, Ahmet İbanoğlu ve Aytekin Durmaz da takımda yer alamıyor. Yeni gözlemci olarak Halis Özkahya, Hüseyin Göçek, İsmet Arzuman, Cem Papila üzere isimlerin takımda yer alması bekleniyor. Öte yandan Muhteşem Lig maçlarındaki hakemlerin notlarının da statta ve karantinada bulunan hakemlerin ortalaması alınarak hesaplanacağı söz ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.