Şerbetçi otu üreticisi iplik sarma mesaisine başladı

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 2 bin 12 dekar alanda üretilen, ekseriyetle ilaç sanayisi ve içecek endüstrisinin yanı sıra ekmek mayası ve alternatif tıp alanında kullanılan şerbetçi otunun üreticileri iplikleme için tarlalarında mesai yapıyor.

Topraktan çıkan bitkinin sarılması için sırıklara iplikleme sürecini yapan çiftçiler, bölgeye kâfi yağış düşmesinden ötürü geçen yıl olduğu üzere bu yıl da yüksek rekolte bekliyor.

Pazaryeri Tarım ve Orman Müdürü Serdar Sert, 520 çiftçinin nisan ayında iplikleme mesaisinin başladığını söyledi.

Bu endüstriyel bitkinin Türkiye’de yalnızca Pazaryeri’nde yetiştirildiğini belirten Sert, “Yağışlar ve havadaki bağıntılı nemin kâfi olduğunu görüyoruz. İlçemiz geçen yıl olduğu üzere bu yıl yeniden çok hoş yağış aldı. Bu yıl da güzel bakılırsa yüksek rekolte beklentisi içindeyiz. Bu dönemin da tüm çiftçilerimize bol rahmet getirmesini diliyorum.” diye konuştu.

FİYATLANDIRMA SİYASETİYLE ÜRETİCİYE TAKVİYE SAĞLANIYOR

Bilecik Valisi Bilal Şentürk başkanlığında 2019’da toplanan tespit kurulu, üreticiyi korumak maksadıyla alım fiyatlarını 3 yıllığına “Brewers gold”, “Provesgot”, “Erciyes”, “Ege” ve “Pazaryeri” cinslerinde 11,50 lira, “Aroma” cinsinde ise 11,75 lira olarak belirledi.

Şerbetçi otunun 2020 yılı alım fiyatı TÜFE artı 2 puanla “Brewers gold” cinsinde 13,18 lira, “Aroma” cinsinde ise 13,47 lira oldu.

Bu sene için ise fiyatların geçen yılın sayılarının TÜFE artı 2 puan olarak hesaplanacağı duyuruldu.

2020 yılında ilçeye yaklaşık 12 milyon lira kazandıran şerbetçi otundan bu sene 13 milyon lira gelir bekleniyor.

ÜRETİCİLER İÇİN DEĞERLİ GELİR KAYNAĞI ŞERBETÇİ OTU

Pazaryeri’nde 1965’ten bu yana yetiştirilen, evvelce 10 bin dekar olan üretim alanı 2 bin 12 dekara kadar düşen bitkinin yalnızca dişi çiçeklerinden (koza) faydalanılıyor.

Üreticiler için kıymetli gelir kaynağı olan şerbetçi otu, daha çok buğday, arpa ve ayçiçeği üretiminden öteki hiçbir tarla bitkisinin yetiştirilmediği bölgede küçük aile işletmeciliği olarak yapılıyor.

Sarmaşık üzere tırmanıcı özelliğe sahip olan 7 metreye kadar uzayan ve yaprakları tam yahut modüllü, çiçekleri açık yeşil renge sahip şerbetçi otu, bölge insanına istihdam imkanı da sağlıyor.

Pazaryeri çiftçisi, nisan ve mayıs aylarında iplikleme, gübreleme ve sardırma süreçlerinin akabinde ağustosta eseri hasat edip pazarlıyor. Şerbetçi otu bitkisi çok hassas olup, düzgün bakım yapılırsa 1 dekardan 1 ton eser alınabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.