Savunma sanayii ihracatı rekora gidiyor

Savunma ve havacılık sanayiinde 2022 rekor yılı olacak üzere görünüyor. Ağustos ayı itibariyle yıllık ihracat artışı tüm vakitlerin rekoruna ulaşarak 3 milyar 992 milyon dolara çıktı. Yıl sonuna kadar benzeri performans sergilenmesi halinde ihracatta rekor yanında, Türkiye’nin global pozisyonunda da farklılaşma ihtimali bulunuyor.

Özellikle insansız hava araçlarına yönelik ağır ilgi, kara ve deniz platformu satışlarının yapılması ve platformlardaki yerli sistem ve alt sistemlerin artması nedeniyle, daha yüksek düzeyde Türkiye üretimi eserin satılıyor olması ihracat sayılarını yükseltiyor. Türkiye’nin havacılık alanındaki şirketleri de uzun vadeli kontratlar nedeniyle nizamlı ihracat gerçekleştiriyor.

TÜRKİYE İHRACATTA ÜST SIRALARA TIRMANIYOR

Dünya’nın haberine nazaran; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran Ocak-Ağustos devrinde savunma ve havacılık ihracatı bir evvelki yıl tıpkı periyoduna nazaran yüzde 42,2 artarak 2 milyar 636,9 milyon dolara ulaştı. Ağustos ayı itibariyle yıllıklandırılmış ihracat ise 3 milyar 992 milyon dolara çıktı. Bir evvelki yıl tıpkı ay itibariyle bu kapsamdaki artış ise yüzde 38’i buldu. Bu artış savunma sanayii için önemli bir yükseliş manasına geliyor.

YURT DIŞI SİPARİŞLER YERLİ SİPARİŞLERİ GEÇTİ

Çeşitli bölgesel tesirlere bağlı olarak artış gösteren Türkiye ihracatının tertipli artıp artmayacağına yönelik görüş farklılıkları bir yana, savunma ve havacılık kesimindeki düzey Türkiye’nin değerli sıralamalarda üstlere tırmanması manasına geliyor. İhracata yönelik istikrar göstergeleri ortasında SASAD’ın bilgilerine nazaran 2021’de birinci kez Türk şirketlerinin aldığı yurt dışı siparişler, yerli siparişleri geçti.

2021’DE 380 MİLYON DOLARLIK SAVUNMA SANAYİ ESERİ TESLİM EDİLDİ

SIPRI bilgilerine nazaran Türkiye, şu anda en fazla savunma sanayii eseri satan ülkeler ortasında 2020’de 14, 2021’de ise 11. sıraya yükseldi. SIPRI, yalnızca savunma sanayii eserlerini baz alan ve satılan eserlerin bedellerini karşılaştırılabilir hale getirmek için geliştirdiği “trend-indicator value- TIV” ismini verdiği bir değerleme metodolojisi kullanıyor. Türkiye bu metodolojiye nazaran 2021’de 380 milyon dolarlık savunma sanayii eseri teslim etti. Türkiye’nin üzerinde 566 milyon dolar ile Güney Kore bulunuyor. Türkiye’de savunma ve havacılık sanayiinde eser ve hizmet satışları SASAD ve TİM kayıtlarıyla belirleniyor. SASAD bölüm anketleri ve bilgi toplamayla, ayrıyeten bakım-onarım vb. hizmet satışlarını da dikkate alarak yurt dışı satış geliri ölçtüğü için TİM kayıtlarına yakın olmakla birlikte daha fazla sonuç açıklıyor.

4 MİLYAR DOLARI GEÇMESİ BEKLENİYOR

2022’de Türkiye’nin 4 milyar dolar ve üzerinde bir ihracat gerçekleştirmesi muhtemel görünüyor. Stratejik planda ise 2023’te 10,2 milyar dolar savunma ve havacılık ihracatına ulaşılarak, bu alanda kesim sürdürülebilirliği açısından gelişmiş ülkeler kategorisine girme amacı konulmuştu.

2023’te bölümün bu ihracat düzeyine ulaşması beklenmiyor. Yeniden de Türkiye’nin geniş tarifli savunma ve havacılık bölümü içinde hedeflediği ikinci kademe ülkeler kümesine gireceği iddiası yapılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.