Sağlık Bakanlığı, bu verileri ilk kez açıkladı! 14 ilde durum kritik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük corona virüsü tablosunun bugün itibariyle değiştiğini duyurarak, artık il bazında ilk doz yerine en az iki doz aşı olanların oranlarının paylaşılmaya başlandığını belirtti.

En az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusun bilgilerinin yer aldığı haritada 14 kentteki oran yüzde 55’in altında. Verilere göre; Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Siirt, Hakkari, Bitlis, Van, Bingöl, Bayburt, Muş, Ağrı ve Iğdır kırmızı kategoride yer alıyor.

İl bazında en az iki doz aşı olanların oranının yer aldığı tabloda Kırklareli birinci sırada yer aldı. Kırklareli’yi sırasıyla Muğla, Eskişehir, Çanakkale, Amasya, Edirne ve Ordu izledi

Bakan Koca da yeni haritayı paylaşarak aşı çağrısında bulundu. Koca, “Aşılarımızı yaptırarak vaka sayılarını düşürelim, can kayıplarımızı azaltalım. İlk doz aşıda önemli bir mesafe kaydettik” dedi.

BAŞER: AÇIKLANMASI GEREKEN, GENEL NÜFUSA ORANI OLMALIYDI

Yeni haritayla ilgili görüşlerini sosyal medya hesabından paylaşan Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer de “Yeni aşı haritamızın en az 2 doz aşı olanları gösterdiği söylense de, bu oranlar sadece 18 yaş ve üstü kişi sayısı dikkate alınarak hesaplanmış. Oysa ki açıklanması gereken, genel nüfusa oranı olmalıydı” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.