Sabiha Gökçen metrosu için tarih bir kere daha değişti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son devirde metro sınırları özelinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni maksat alan açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Karaismailoğlu, tıpkı vakitte İstanbul’da Bakanlığınca yapılan metrolara da açılış tarihleri vaat ediyor. Fakat tarihler alt alta getirildiğinde Karaismailoğlu’nun daima erteleme yaptığı ortaya çıkıyor.

İktidara yakın medyanın her seferinde “müjde” başlıklarıyla duyurduğu tarihlerde hizmet bir türlü başlamıyor. Cumhuriyet, 31 Ağustos 2022’de “Beş farklı tarih açıkladı” başlıklı haberiyle Bakan Karaismailoğlu’nun İstanbul Havalimanı metrosu için kelam verdiği tarihlerin tutmadığını gündeme getirdi.

Bu gelişmenin akabinde Karaismailoğlu, evvelki gün AKP İstanbul Vilayet Başkanlığı’nın Sancaktepe’de yaptığı Yüz Yüze 100 Gün programında yaptığı konuşmada Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunun bu ay hizmete sunulacağını söyledi. Lakin Karaismailoğlu tıpkı metro çizgisi için daha evvel 4 başka açılış tarihi vadetti, hiçbiri gerçekleşmedi.

(Cumhuriyet, 31 Ağustos 2022’de “Beş farklı tarih açıkladı” başlıklı haberiyle verilen kelamların tutulmadığını gündeme getirmişti.)

Karaismailoğlu’nun Sabiha Gökçen metrosuna ait açıklamaları şöyle:

TUTULMAYAN SÖZLER

  • Aralık 2021: Karaismailoğlu, Temmuz 2020’de Sabiha Gökçen metro inşaatını yerinde inceledikten sonra, “Hedefimiz 2021 yılı sonuna gerçek yolcu taşımak” sözüyle açılış için Aralık 2021’i işaret etti.
  • Nisan 2022: Karaismailoğlu, birinci gayenin tutmadığı Aralık 2021’de TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunu dört ay sonra hizmete açıyoruz” diyerek tarihi Nisan 2022 olarak revize etti.
  • Haziran 2022: TBMM’deki konuşmadan günler sonra Ocak 2022’de metro çizgisindeki çalışmaları inceleyen Karaismailoğlu, “Hattı bu yılın birinci yarısında tamamlayarak, halkımızın hizmetine sunacağız” dedi. Açılış Haziran 2022’ye ertelendi.
  • Ağustos 2022: Karismaioğlu, şimdi haziran gelmeden açılışı bir sefer daha öteledi. Nisan 2022’de şantiye çalışanlarıyla bir ortaya geldiği iftar yemeğinde, “En geç ağustos ayında bu projemizi İstanbulluların hizmetine sunmanın gururunu yaşayacağız” dedi.
  • Eylül 2022: Karaismailoğlu, evvelki gün Sancaktepe’de katıldığı AKP’nin Yüz Yüze 100 Gün programında “Sabiha Gökçen Havalimanı metro çizgimizi eylül ayında hizmetinize sunacağız” tabiriyle açılış için bu ayı işaret etti. İstanbullular, imaline 2015’te başlanan metronun açılmasını bekliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.