Rusya’dan Türkiye’ye Suriye yansısı: Operasyon makul olmaz

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapmayı planladığı muhtemel yeni harekata karşı ABD’den ve Rusya’dan yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. RIA Rus devlet haber ajansına nazaran Rusya’nın Suriye Özel Temsicisi Alexander Lavrentyev ‘ülkesinin Türkiye’nin Suriye’ye mümkün askeri operasyonunu, durumu tırmandırıp, istikrarsızlığı arttıracağı gerekçesiyle makul bulmadığını’ söyledi.

Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde Suriye bahisli Astana görüşmeleri için Kazakistan’ın başşehri Işık Sultan’da bulunan Lavrentyev “Bunun durumu istikrarsızlaştırabilecek, tansiyonu tırmandırabilecek ve ülkede yeni bir düşmanlık dalgasına yol açabilecek mantıksız bir adım olacağına inanıyoruz” sözlerini kullandı.

CENEVRE SURİYE GÖRÜŞMELERİ İÇİN ARIK UYGUN YER DEĞİL

Bir öbür Rus devlet haber ajansı TASS’a nazaran de Lavrentyev, Moskova’nın artık Cenevre’yi Suriyeliler ortasındaki görüşmeler için uygun bir yer olarak görmediğini lisana getirdi.

ANKARA: ATAKLAR SÜRERKEN ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI KALAMAYIZ

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine mümkün askeri operasyona ait Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her türlü vazifesi yapmaya hazır olduğunu’ söylerken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Saldırılar sürerken elimiz kolumuz bağlı kalamayız” demişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçen hafta Ankara’ya yaptığı ziyarette, Türkiye’nin terör tehdidi gerekçesiyle Suriye’nin kuzeyine yönelik yeni hudut bir ötesi operasyon hazırlığına karşı ‘İdlib’teki terör tehdidi’ konusunda yapılan mutabakatı gündeme getirmiş ve Ankara’nın hassasiyetini anlamakla yetindiğini söylemişti.

ABD ise muhtemel operasyondan dert duyduğunu sıklıkla lisana getirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price geçen hafta yaptığı açıklamada ‘Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine mümkün askeri operasyonunun IŞİD’le ortak gayret uğraşlarını gerileteceğini’ tabir etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.