Prof. Övgün Ahmet Ercan’dan Kuzey Marmara ve İzmir için zelzele uyarısı

Deprem Bilimci Ahmet Ercan, Kuzey Marmara ve son devirde sarsıntıların sıklaştığı İzmir için zelzele ikazlarında bulundu.

Jeofizik Y. Mühendisi Sarsıntı Bilimcisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, son günlerde peş peşe meydana gelen irili ufaklı zelzelelerin akabinde SÖZCÜ ‘ye özel açıklamalar yaptı…

Ercan, “Beklenen yıkıcı zelzelelerin Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde olma mümkünlüğü yüzde 52. Batı Anadolu’da olması yüzde 33, Doğu Anadolu Kırığı üzerinde olma mümkünlüğü ise yüzde 13’tür. Yeryuvarında, zelzelelerin artış, azalış dönemselliğine nazaran 2022-2023 yıllarının izafi olarak küçük sarsıntılarla atlatılması beklenmektedir” dedi.

DEPREMLER NE GECİKMİŞTİR, NE DE ÇOĞALMIŞTIR

Türkiye, 2011 yılında 7,2 büyüklüğündeki Van sarsıntısından sonra, en yıkıcı sarsıntıların Elazığ-Malatya 6,8, Sisam-Kuşadası 7,0 büyüklükteki sarsıntılar olduğunu belirten Ahmet Ercan, “Türkiye’de sarsıntılar ne gecikmiştir, ne de çoğalmıştır. Tüm sarsıntılar olağan oluşumuyla sürmektedir. 1999 Gölcük zelzelesinden sonra geçen 23 yıl içinde olumlu çok değişiklikler oldu” dedi.

KUZEY MARMARA İÇİN TARİH VERDİ

Kuzey Marmara’da kırılacak kabuğun ortalama kalınlığının 30 kilometre olduğunu belirten Ercan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

– Bunun en üst 12 kilometrelik kısmı gevrektir. Kırılma direnci ise yaklaşık 6 milyar gigatondur. Bu türlü bir gerginlik birikmedikçe, kırılma, münasebetiyle sarsıntı olmayacaktır. Kuzey Marmara için sarsıntı mümkünlüğü 2033’den sonra saymaya başlayacaktır. 2045 ötürü en mümkün zelzele periyodudur. Gecikirse 2075 dolayında olacaktır. Gecikme mümkünlüğü da vardır. Zelzele de söylentilerdeki üzere çok büyük, değil orta büyüklükte olacaktır.

BÜYÜK ZELZELE OLUNCAYA DEK…

– Küçükçekmece-Sivriada ortasında 7 kilometre derinliği dolayında büyüklüğü 6,4 ile 6,7 ortasında, Marmara Ereğlisi önünde ise 7,0 ile 7,2 ortasında olacaktır. Toplam çıkacak güre-enerji 7,3’e denk gelecektir. Büyük zelzele oluncaya dek, Marmara’da 3, 4, 5, ötesi 5,5, 5,9 büyüklüğünde öncü sarsıntıların olması beklenir.

İZMİR’DE 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE SARSINTI OLABİLİR

İzmir’de beklenen zelzelenin Karaburun-Midilli ortasında olduğunu, lakin beklenen gerginliğin tümünün boşalmadığını da kelamlarına ekleyen Ercan, şu tabirleri kullandı:

– Çabuk olmasa da ileride 6,8-7,0 büyüklüğünde zelzele oluşturabilir. Bayraklı tarım alanında yıkıcı olan 2020 Sisam 7,0 sarsıntısı, onlarca yıl bu bölgede yine kükremeyecektir. Kaldı ki, bu kırığın doğuda süreği olan Aydın Büyük Menderes çukurunda tez bir sarsıntı olma mümkünlüğü çok düşüktür.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.