Okula yeni başlayan çocuklar için kritik enfeksiyon uyarısı

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla çocuklar için enfeksiyon ihtarları yaptı. Arıca, “Okula yeni başlayanları bekleyen büyük bir tehlike enfeksiyonlar. Sık enfeksiyonlar, bilhassa bir yıl içinde kış periyodunda birinci yıl okula başlayan çocuklarda 8 ile 10 defa bekleniyor” dedi.

Arıca, kış ayları ile enfeksiyonların artacağını belirterek, “Özellikle okula yeni başlayanları bekleyen büyük bir tehlike enfeksiyonlar. Sık enfeksiyonlar bilhassa bir yıl içinde kış devrinde birinci yıl okula başlayan çocuklarda 8 ile 10 kere enfeksiyon bekleniyor. Önümüzdeki aylarda bir enfeksiyon bitmeden öbür bir enfeksiyon başlayabiliyor” ifadesini kullandı.

“EN AZ 72 SAAT ÇOCUKLARI OKULA GÖNDERMEYELİM”

Viral, virüs, rhinovirüs enfeksiyonlarının yanı sıra influenza üzere soğuk algınlığı ve grip virüslerinin çocukları etkilediğini anlatan Arıca, ailelere şu ihtarlarda bulundu: “Eğer çocuğunuz bir enfeksiyon geçiriyor ise en az 72 saat ailenin okula yahut kreşe göndermemesi, konutta dinlendirmesi gerekiyor. En azından başka çocuklara olan bulaş sayısı azalıyor. En değerli tedbir bu olması gerekiyor. En az 72 saat çocukları okula göndermeyelim, meskende dinlendirelim. Sistemli beslenmelerini yapalım. Karbonhidrat, yağ yahut proteinleri sistemli verelim. Bol sıvı desteği verelim.

Bu devirlerde 72 saati ilaçsız, yalnızca ateş düşürücülerle geçirebiliriz. Antibiyotik kullanımı bu periyotlarda özelikle viral enfeksiyonlarda, sık çocuk enfeksiyonlarında çok önermiyoruz. Doktor denetimi yahut doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik çocuklarda önerilmez. Doktor önermedikçe antibiyotik kullanmayalım. Bilhassa birinci yıl okula başlayanlar en az 10 defa enfeksiyona maruz kalabilir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.