Müşahit Ne Demek? Şeçimde Müşahit Ne Yapar, Görevleri Nelerdir?

14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Milletvekili Genel Seçimi’nde sandıklarda yer alacak görevlilerin yanında müşahitler de görev alacak. Peki, müşahit ne demek? Seçimde müşahitler ne yapar? Gelin hep birlikte bakalım.

Tüm Türkiye’nin sonucunu merakla beklediği Cumburbaşkanlığı Seçimi’ne sayılı saatler kaldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı’nın belirleneceği seçim, pazar günü gerçekleştirilecek. Milyonlarca seçmenin sandığa gideceği günde müşahitler de oyların güvenliği için görev alacak.

Müşahit ne demek?

Müşahit, gözlemci veya denetleyici anlamına gelir. Seçimlerde yer alan müşahitler, seçimlerin dürüst, şeffaf ve adil bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla seçim sürecini gözlemleyen ve denetleyen kişilerdir.

Seçimde müşahit ne yapar?

Müşahitlerin görevleri arasında seçim sandıklarını denetlemek, oy sayımını izlemek, seçmenlerin kimliklerini doğrulamak, seçim usullerine uygunluğu gözetmek ve seçim sonuçlarını kaydetmek gibi işlemler yer alır. Müşahitler, aynı zamanda seçim sürecinde herhangi bir usulsüzlük veya hile girişimini de tespit edip bunları rapor edebilirler.

Müşahitlik resmi bir görev mi? Paralı mı?

Müşahitlik resmi bir görev değildir. Gönüllülük esasına dayalıdır. Bir partinin gönüllü bir görevlisi olan müşahitler para almazlar.

Müşahitler nasıl belirlenir?

Seçimlerde müşahitler, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları veya bağımsız gözlemciler tarafından atanabilirler fakat siyasi partilerin ve bağımsız adayların belirleyip İlçe Seçim Kurulu’na sundukları liste üzerinden kura ile belirlenirler. Gönüllü müşahitlerin seçim günü görev yapabilmeleri için bir siyasi parti onaylı ‘Müşahit Görev Belgesi’ne sahip olmaları gerekir.

Bu kişilerin temel görevi, seçim sürecinin adil ve şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlamak ve seçmenlerin iradesinin doğru şekilde yansıtılmasını garanti etmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir