Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki hukuksuzluğu yargıya taşıyacak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Lideri Tezcan Karakuş Candan,Cumhuriyet’in birinci toplu konut proje si olarak ağaçları, yapıları ve alanı ile tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, imar planları mahkeme kararıyla iptal edilmesine karşın inşaat faaliyetlerine devam eden ve yeni plan yaparak hukuksuzluğu devam ettiren kurumlar hakkında kabahat duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Candan, şunları kaydetti:

“Yargı Saraçoğlu mahallesinin planlarını iptal ettikçe daima tıpkı içerikte plan yapılarak Saraçoğlu mahallesindeki hukuksuz müdahaleler devam ettiriliyor. Kurumlar da bu hukuksuzluğa ortak oluyor. Saraçoğlu mahallesinde yargı kararlarını arttan dolanarak hukuksuz ve dayanaksız plan yapan, uygulayan tüm kurumlar ve bireyler hakkında cürüm duyurusunda bulunacağız.

Saraçoğlu Mahallesi Müdafaa Hedefli İmar Planlarına açtığımız dava, 17. Yönetim Mahkemesi tarafından oybirliği ile bir sefer daha iptal edildi. 17 Mayıs’ta iptal edilen karar, bize bildiri edildi. Bu ortada Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 20 Nisan’da yeni planı askıya çıkarttı. O planı da yargıya taşıdık. Gerisinden tüm onarım projelerinin desteği olan Müdafaa Şurası kararları iptal edildi. Sonra 29 Haziran’da, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Vilayet Müdürlüğü’nde bu sefer de İmar Kanunu 18. unsur uyarınca imar uygulaması askıya çıkartıldı. Bu uygulama ile Saraçoğlu mahallesi ikiye bölünerek parsel parsel parçalanıyor. Saraçoğlu mahallesinin özgünlüğünü bozan, kamusallığını özelleştiren turizm ve ticaret kullanımında olacak parseller, konut bölgesinden ayrılıyor. Bu plan, Saraçoğlu mahallesinin parsel parsel, daire daire parçalanarak satışına hazırlıktır. Bu planı da yargıya taşıyacağız.

SARAÇOĞLU MAHALLESİ BÖLÜNÜP PARÇALANAMAZ”

1/25.000 ölçekli Başşehir Ankara Nazım İmar Planı Plan Açıklama Raporu gereği, Saraçoğlu mahallesinin Bakanlıklar alanı ile bütünleştirilerek planlanması gerekirken dava konusu nazım ve uygulama imar planında Saraçoğlu mahallesinin müstakil olarak planlandığı ve bütünlüğünün bozulduğu iptal kararında söz edilmiştir. Saraçoğlu mahallesinin kendi içerisinde de parçalanması aymazlıktır, meslek ahlakına alışılmamıştır. Bu planları yapanların her biri sorumludur; imza atan, onay veren, askıya çıkartan kurumların, şahısların hepsi sorumludur. Cumhuriyet’in başşehri Ankara, dünyada, tasarlanmış başkentlerden ikincisidir. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girme potansiyeli olan Başkent’in bir bütünlük içerisinde planlanması gerekirken Saraçoğlu mahallesi evvel Bakanlıklar ve Güvenpark bütününden kopartılarak planlandı, artık de kendi bütünlüğünden koparılarak kesim parça planlanıyor. Saraçoğlu Mahallesi, Bakanlıklar ile bir bütündür ve Başkent’in UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girme talihidir. Saraçoğlu mahallesi bölünemez, parçalanamaz.

RUHSATLARI İPTAL EDİN

Saraçoğlu mahallesinde üst üste yargı kararları ile yapılan uygulamaların hukuksuzluğu gözler önüne serilmişken Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı yargı kararlarını uygulamaya, Kültür Bakanlığı’nı kentsel sit alanı olan, ağaçları ve yapıları tescilli olan Saraçoğlu mahallesinin korunması konusunda sorumluluklarına ve yetkisine sahip çıkmaya, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni hem alanda mülkiyet hakkı olduğu için hem de KUDEB olarak, Çankaya Belediyesi’ni ise Saraçoğlu mahallesinde verdiği ruhsatları iptal etmeye bir sefer daha davet ediyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.