Medikal gereç raporu durumu ortaya koydu: ‘Beyin ve kalp pili bulunmuyor’

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi “Türkiye’de sıhhat sistemi alarm veriyor” başlığıyla bir rapor rapor hazırladı. Ülkedeki medikal gereç zahmetine dikkat çekilen raporda, şu tespitler yer aldı:

– Tedarik bozuldu: Görüntüleme hizmetleri, beyin cerrahi ameliyatları, kalp damar cerrahisi ameliyatları, ortopedi ameliyatları önemli derece aksamakta ve bilinmeyen mühletlere ertelenmektedir. Zira tedarik zinciri bozulmuştur.

– Kent hastaneleri sorunu: Kent hastanelerinde, hizmet ifasında temin ve tedarik yüklenici firmaya emanet edilmiştir. Yüklenici firma ise büsbütün bahse ticari olarak bakıyor, tedarik etmemesi durumunda ödeyeceği ceza fiyatına bakıyor. Şayet ceza düşük kalıyorsa tedariki yapmayıp cezasını ödüyor.

– Randevu aylar sonraya: Tedarik sağlayan firmaların hak edişleri ödenmiyor. Bugün 10 ay geçmiş olmasına karşın hâlâ firmalara ödemeleri yapılmamaktadır. Radyolojide, yanlışsız teşhis ve tedavi için son derece değerli olan MR, tomografi, ultrason, endoskopi, VHS üzere süreçler için hastalara 3-6 ay ortasında gün verilmek suretiyle tetkikler ertelenmektedir.

– Pil bulunamıyor: Beyin cerrahide aygıt alınamamakta, hasebiyle çok kıymetli beyin cerrahi ameliyatları yapılamamaktadır. Beyin ve kalp pilleri bulunamamaktadır. Kalp damar cerrahisinde ise göğüs kafesinin açılmasına yönelik aygıtlar, kardiyolojik piller üzere eserler temin edilememektedir. Beyin ve kalp pilleri bulunamamaktadır. Ortopedide durum daha da vahimdir. Hastalar önemli sakatlıklarla karşı karşıyadırlar. Zira hiçbir ortopedik implant ameliyatı yapılamamaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.