Manchester United taraftarı, Liverpool maçı öncesi stadı bastı! Glazer protestosu…

Binlerce Manchester United taraftarı, kulübün Amerikalı sahiplerini protesto etmek için Liverpool maçı öncesinde Old Trafford’a baskın düzenledi. Stat önünde toplanan kalabalık, stadyum girişine hücum ederek güvenliği aştı ve stat zeminine ulaşmayı başardı.

Manchester United kafilesinin konakladığı Lowry Hotel’in de önünü dolduran ve adeta ablukaya alan taraftarlar, oyuncuların otelden çıkmasına engel olmaya çalıştı. O sırada bir başka grup taraftar da yönetimi protesto etmek için Old Trafford’a yöneldi ve saha içine girerek şok görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

Stat dışında polis ekipleriyle çatışan taraftarlar, plastik mermi ve coplarla kendilerine saldıran polis ekiplerine bira şişeleriyle karşılık verdi. Güvenlik güçlerinin tüm çabasına rağmen stat içine giren taraftarlar, kısa süreli protestonun ardından dışarıya çıkartıldı ve stat etrafından uzaklaştırıldı.
 

YOOOOOO

Fans Are On The Pitch At Old Trafford!

Respect Lads! pic.twitter.com/ToCBUAskGc

— Liam (@OfficialVizeh) May 2, 2021
MAÇ ERTELENDİ, KULÜPTEN AÇIKLAMA

Yaşanan olayların ardından ilk olarak maçı ileri bir saate erteleyen yetkililer, daha sonra karşılaşmanın başka bir güne ertelendiğini duyurdu. Stat baskını yapan taraftarlar, duman bombaları kullanırken “Glazers istifa” ve “United, United” tezahüratlarında bulundu. Öte yandan bazı taraftarların yayın yapılan kameraları kırdığı görülürken, yetkililer stat zemininde yaşanan hasarı tespit etmeye çalışıyor.

Manchester United kulübünden konuyla ilgili açıklama yapılırken, “Polis, Premier Lig, Trafford Meclisi ve kulübümüz arasında devam eden görüşmeler sonrası Liverpool maçı güvenlik ve emniyet endişeleri nedeniyle ertelenmiştir. Maçın oynanacağı tarihi daha sonra Premier Lig yönetimi kararlaştıracaktır. Taraftarlarımızın Manchester United’a olan tutkusunun farkındayız ve barışçıl protesto haklarına, özgür düşüncelerini ifade etme haklarına tamamen saygı duyuyoruz. Polisleri, görevlileri, takımı tehlikeye atan taraftarlarımızın yarattığı rahatsızlıktan ötürü endişe duyuyoruz. Polise desteği ve yardımları için teşekkür ediyoruz” denildi.

AVRUPA SÜPER LİGİ TEPKİSİ

Binlerce kişinin, Glazer ailesinin Manchester United’ı Avrupa Süper Ligi’ne kaydetme çabalarına karşı bir araya geldiği belirtildi. Olaylar nedeniyle Manchester United ve Liverpool kafileleri kaldıkları otelde polis korumasına alındı. United, geçtiğimiz ay 12 kulübün kurucusu olduğu ve sonrasında vazgeçilen Avrupa Süper Ligi oluşumunun ortaklarından biriydi. Bu projeye tüm dünya futbol bileşenlerinin tepkisi nedeniyle plan 48 saat içinde iptal edilmişti. Manchester United’ın sahiplerinden iş insanı Joel Glazer’in, Avrupa Süper Ligi’nde başkan yardımcılığı görevini üstlenmesi planlanıyordu. Joel Glazer, Süper Lig projesine üye oldukları için taraftarlardan özür dilemişti. Ancak birçok United taraftarı “özür kabul edilmedi” yazılı pankartlar taşıdı.

NEVILLE’DEN GLAZER AİLESİNE ELEŞTİRİ

Sky Sports’ta yorumculuk yapan Manchester United efsanesi Gary Neville, taraftarların protestosuna dair şu ifadeleri kullandı:

“Glazer ailesi çok inatçı bir yapıya sahip. 2004’te kulübü satın aldıklarında, ülkenin ve Avrupa’nın en iyi statlarından birine sahiplerdi. Ülkedeki en iyi ve muhtemelen Avrupa’nın en iyi antrenman sahası Manchester United’daydı. Takım düzenli olarak Şampiyonlar Ligi çeyrek finallerine, yarı finallere ve finallere gidiyordu. Her sezon veya iki sezonda bir ligi kazanıyordu. Şimdi kulübe baktığınızda, stadın harika göründüğünü biliyorum ama perde arkasına bakarsanız paslı ve çürüyor.”

Neville ayrıca Glazer ailesinin kulübe sahip çıkmaları için gerekli paraya sahip olmadıklarına inanıyor.

“Antrenman sahası şu an muhtemelen ülkede ilk beş içinde bile değil. 10 yıldır Şampiyonlar Ligi yarı finaline çıkamadılar ve 8 yıldır lig kupası kazanamadılar. Diğer kulüplerin tesisleri gelişiyor. Glazer ailesi finansal gereksinimleri karşılamakta zorlanıyor ve taraftarlar da ‘artık yeter’ diyor. Bence kulübü satarlarsa bir servet kazanacaklar ve şimdi satışa çıkarırlarsa, bence doğru zaman olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir