Kadir Şeker’in evrakı tekrar Yargıtay’da

Konya’da sevgilisini darbettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle yine yargılandığı davada 10 yıl 10 ay mahpus cezasına çarptırılan Kadir Şeker’in evrakı yine Yargıtaya gönderildi.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesine müşteki avukatlarınca Şeker’in tahliyesine yönelik sunulan itiraz dilekçelerinin, 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmesinin akabinde, her iki tarafın avukatları Yargıtaya başvurdu.

Müşteki avukatları itiraz dilekçesinde, Kadir Şeker hakkında verilen cezanın az olduğunu ve tekrar tutuklanması gerektiğini münasebet gösterirken, Şeker’in avukatları da verilen cezanın fazla olduğunu savundu.

Dosya Yargıtay tarafından yine incelenecek.

NE OLMUŞTU?

Kadir Şeker, 5 Şubat 2020’de merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi’ndeki parkta duyduğu tartışma sesleri üzerine bir bayanın şiddet gördüğünü düşünmüş, çifti ayırmaya çalışmıştı.

Bu sırada Özgür Duran’ın kelamlı ve fiziki müdahalesiyle karşılaşan Kadir Şeker ile Duran ortasında boğuşma yaşanmış, aldığı bıçak darbesiyle yaralanan Duran hastanede hayatını kaybetmişti.

İYİ HAL İNDİRİMİ

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanan Şeker’e “kasten öldürme” hatasından müebbet mahpus cezası verilmiş, ceza “haksız tahrik” nedeniyle 15 yıla, “iyi hal” indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürülmüştü.

Şeker’in avukatlarının itirazı üzerine evrak Yargıtaya gitmiş, Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Kadir Şeker’e verilen mahpus cezasını temyiz istemiyle ilgili incelemişti.

DAHA FAZLA İNDİRİM TALEBİ

Yargıtay 1. Ceza Dairesince inceleme sonrası Türk Ceza Kanunu’nun 29. unsuru uyarınca yapılan uygulama sırasında tahrikin derecesi ve yoğunluğu da gözetilerek azami hadde yakın bir indirimle cezanın belirlendiği, 12 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılan Şeker hakkında daha fazla indirim yapılması gerektiği gerekçesiyle kararın bozulmasına hükmedildiği belirtilmişti.

TAHLİYEYE İTİRAZ

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince 5 Temmuz’da tekrar yargılanan Kadir Şeker’in “haksız tahrik altında taammüden öldürme” kabahatinden 10 yıl 10 ay mahpusla cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ve avukatlarının Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesine yaptıkları itiraz üzerine tahliye kararı verilen Şeker, Akşehir Ceza İnfaz Kurumundan çıkmıştı.

Kadir Şeker’in tahliye edilmesine Duran ailesinin avukatlarından His Delibaş itirazda bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.