İzmir’de birebir aileden üç kişiyi öldüren sanıkların yargılanmasına başlandı

İzmir’in Bayraklı ilçesine bağlı Orgeneral Nafiz Gürman Mahallesi’nde 66 yaşındaki Ali İhsan Kılıç ile ortalarında daha evvel sokak köpeği besleme ve arsa sebebiyle hasımlık olduğu öğrenilen 61 yaşındaki Yahya Köşek, tartıştı.

Tartışmanın alevlenmesiyle birlikte büyümesiyle Ali İhsan Kılıç, tabancayla Yahya Köşek, eşi Meryem Köşek ve 2 çocuk annesi kızı Funda Güçlü’ye ateş etti.

Yaşanan olayı gören etraftakiler, durumu sıhhat ve polis gruplarına bildirdi.

3 kişinin cenazesi toprağa verildi

Yaralı vatandaşlar, bölgeye gelen sıhhat takımları tarafından Ege Üniversitesi Hastanesi ile Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yaralılar, doktorların müdahalelerine karşın kurtarılamadı.

Yahya ve Meryem Köşek çifti ile 2 çocuk annesi kızları Funda Güçlü’nün cenazeleri, Doğançay Mezarlığı’nda yan yana toprağa verildi.

Şüpheliler tutuklandı

Gözaltına alınan Ali İhsan Kılıç tutuklanırken daha sonra ağabeyi Mehmet Kılıç, gözaltına alındı.

4 Temmuz’da adliyeye sevk edilen Mehmet Kılıç da tutuklandı. Hazırlanan iddianamede Ali İhsan Kılıç hakkında ‘kasten öldürme’, Mehmet Kılıç için ise ‘kasten öldürmeye iştirakten’ 3’er defa müebbet mahpus cezası istendi.

Sanıkların yargılanmalarına başlandı

Ruhsatsız silah bulundurmaktan 2 sanık için de 2’şer yıla kadar mahpus cezası istendi. Ayrıyeten, Köşek çiftinin başka kızları Filiz Topaloğlu’nu ‘silahla tehdit’ eden Ali İhsan Kılıç’ın 2 yıla kadar, darbederek ‘yaralayan’ ağabeyi Mehmet Kılıç’ın da 5 yıla kadar mahpusu istendi. İddianame, İzmir 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Sanıkların yargılanmalarına 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Sanıklar Ali İhsan Kılıç, Mehmet Kılıç, olayda eşini kaybeden Rıdvan Güçlü, anne, baba ve kardeşini kaybeden Filiz Topaloğlu, HAYTAP gönüllüleri, hayvan hakları örgütü üyeleri ve avukatlar salonda yer aldı.

“Olayın köpekle bir ilgisi yok”

Duruşmada konuşan Ali İhsan Kılıç, “Kahvaltımı yaptıktan sonra pazar yerine gerçek yürüyüşe çıktım. Yahya Köşek, elinde bıçakla bana saldırdı. Kolumdan yaralandım. Etraftakiler ortaya girip bizi ayırdı. Meskene gittim.

Bir müddet sonra markete gitmek için tekrar dışarı çıktığımda bana yanındakilerle yeniden saldırdı. Silahı çekip ateş ettim. Ortamızda hasımlık yoktu. Olaydan 5 gün evvel çocuk parkına gittim.

Orada oyalanırken başıboş bir köpek torunuma saldırdı. Ben de taş atıp köpeği uzaklaştırdım. Meryem Köşek bana hakaret edip neden taş attığımı sordu. Lakin gün içerisinde rastgele bir tartışma olmamıştı. Olayın köpekle bir ilgisi yok.” dedi.

Neden silah taşıdığını açıkladı

Bunun üzerine mahkeme lideri, sanığa polisteki sözünde ortalarında hasımlık bulunduğuna dair ifadeyi hatırlattı. Sanık bu defa ortalarında hasımlık olduğunu belirtti. Mahkeme liderinin yanında neden silah taşıdığını sorması üzerine Kılıç,“Sabah yaşanan olaydan sonra güvenliğim için yanıma aldım.” cevabını verdi.

“Eğer bıraksalardı bu vahşet olmazdı”

Ali İhsan Kılıç’ın akabinde ağabeyi Mehmet Kılıç’a kelam verildi. Olayda hatası olmadığını söyleyen ağabey Kılıç, “Evdeydim ve bağrışmaları duydum. Sokağa çıktığımda hengameyi gördüm. 3-4 kişi birden gelip yakama yapıştılar ve bırakmadılar.

Eğer bıraksalardı bu vahşet olmazdı. Ardımda silah patladığı halde bırakmadılar ve darbetmeye devam ettiler. Çok vahim bir olay oldu. Keşke olmasaydı. İki aile battı. Ortamızda hiçbir hasımlık yoktu.

45 yıllık komşuyuzdur. Ortamızda arsa problemi yüzünden sorun yok. Yahya da Ali İhsan da o denli beşerler değildi. Çok vahim, çok müthişti. Keşke ben ölseydim fakat başaramadım” diye konuştu.

“Daha evvelce konutumuza taş ve bıçak attılar”

Olayda anne, baba ve kardeşini kaybeden Filiz Topaloğlu, “Mehmet Kılıç, kapıyı yumruklayarak babama dışarı çıkması için bağırıyordu. Ablamın bağırmalarını duyduk. Babamla Mehmet hengame etmeye başladı.

Annemle ortaya girdik sonra bize de vurmaya başladı. Ben de karşılık verdim. Elindeki sopayı başıma vurdu. Ali İhsan Kılıç, silahını çıkarıp, sıkmaya başladı. Babam vurulunca tampon yapmak için konuta girdik.

Ali İhsan Kılıç, tekrar gelip anneme ateş etti. Telefonumu alıp ambulans çağırmak için meskene girdim. Çıktığımda ablamı de yerde gördüm. Ortamızda hasımlık olmadığı savları yanlışsız değil. Daha evvelce konutumuza taş ve bıçak attılar. Üzerimize otomobil sürdüler” ifadelerini kullandı.

“Arsa nedeniyle 2 aile ortasında sorun daima vardı”

Olayda hayatını kaybeden Funda Güçlü’nün eşi Rıdvan Güçlü ise “Ben çalışıyordum. Filiz telefonla aradı ve gelmemi söyledi. Geldiğimde her şey bitmişti. 3 canımı yitirdim.

Olayı bana 7 ve 10 yaşındaki çocuklarım anlatıyor. Arsa nedeniyle 2 aile ortasında sorun daima vardı. Fakat kayınpederim durumu daima alttan alırdı. Savunmasız 3 insanın canını aldılar” diye konuştu.

“Birinin sanığa şarjör uzattığını gördüm”

Duruşmada konuşan ve olayı cep telefonuyla görüntüleyen şahit B.S., “Sokakta bağırarak birinin konuttan çıktığını görünce durdum. Duvara dayandı, düşmek üzereydi. Sonra kayda girdim.

Evin içinden çıkan bir bayana daha ateş ettiler. Kızları, yerde yatan anne ve babasının yanındayken sanık geri geldi ve ona da 3-4 el ateş etti. Birinin sanığa şarjör uzattığını gördüm.” dedi.

Duruşma ertelendi

Tanıklardan B.E. ise olaydan 1 hafta evvel Mehmet Kılıç’ın kendisine silah bulabileceği bir yerin olup olmadığını sorduğunu söyledi.

Tarafların dinlenmesinin akabinde mahkeme heyeti orta kararını açıkladı.

DHA’nın haberine nazaran; sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren heyet, yeni şahitlerin dinlenmesine karar verip, duruşmayı yarına erteledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.