İsrail’de hükumet ile muhalefet ortasında güvenoyu düellosu

Muhalefet ve koalisyon hükümetini oluşturan partiler ortasında, Meclisin feshedilmesi için yapılacak oylama ve erken seçim tarihi konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıktı.

İsrail’in “Kanal 13” televizyonunun haberine nazaran, muhalefetteki Dini Siyonizm Partisi önderi Bezalel Smotrich, “Muhalefet başkanlarının toplantısında Meclisin feshini ve süreksiz hükümet kurulmasını ertelemek için mümkün olan her şeyi yapma konusunda anlaştık.” dedi.

Smotrich’in bu açıklamaları, sandık başına gitmeye gerek kalmadan Meclis içinden yeni bir hükümetin kurulması manasına geliyor.

Smotrich ve muhalefetteki başka sağ partiler, alternatif hükümet için sağcı Likud Partisi başkanı, eski Başbakan Binyamin Netanyahu’yu destekliyor.

– “Netanyahu’nun başkanlığında bir hükümetin kurulmasını önlemek için her şeyi yapacağım”

“NETENYAHU’NUN BAŞKANLIĞINDA BİR HÜKUMETİN KURULMASINI ÖNLEMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIM”

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, liderliğini yaptığı Mavi Beyaz Partisinin milletvekilleriyle yaptığı görüşmede, “Netanyahu başkanlığında alternatif bir hükümetin” kurulmasını engelleyeceğini söyledi.

Gantz, “Kapsamlı, istikrarlı ve kalıcı bir birlik hükümeti kurma hedefiyle sandık başına gideceğiz. Siyasi karışıklığı çözmenin tek yolu bu.” diye konuştu.

Mevcut hükümetin âlâ bir hükümet olduğunu savunan Gantz, “Yolun dörtte birinde durduk; gayemiz bir sonraki hükümette kaldığımız noktadan devam etmek. Netanyahu’nun başkanlığında alternatif bir hükümetin kurulmasını önlemek için her şeyi yapacağım.” sözlerini kullandı.

İsrailli milletvekilleri geçen hafta düzenledikleri hazırlık oturumunda Meclisin feshedilmesinin birinci basamağını onaylamıştı.

Meclisin feshine yönelik oylama sürecinin bugün ve yarın yapılacak 3 oturumda tamamlanması ve erken seçim tarihinin ilan edilmesi bekleniyordu. Lakin bugünkü oturum şimdi başlamadı.

İSRAİL’DE ERKEN SEÇİM KAPIDA

İsrail’de koalisyon hükümeti ortaklarından Başbakan Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid, 20 Haziran akşamı Meclisi feshederek erken seçime gitme kararı aldıklarını açıklamıştı.

Kararın bu hafta başındaki Meclis oturumlarında onaylanmasının akabinde İsrail, yaklaşık 3,5 yıl içinde beşinci kere genel seçime gidecek.

Koalisyon ortaklarının muahedesine nazaran erken seçime kadar Dışişleri Bakanı Yair Lapid süreksiz başbakan olacak. ​​​​​​​

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.