İranlı tetikçiye suikast başı 35 bin dolar: Suikastan bir gün evvel susturucuyla deneme yaptı

İran İhtilal Muhafızları Ordusu’na (DMO) mensup subayların gizemli ve kuşkulu vefatları sonrası Tahran, taarruzlarda İsrail’i sorumlu tutmuş ve yanıt vereceklerini belirtmişti. Bu gelişmelerden sonra İstanbul’da bulunan İsrailli turistlere suikast yapmak için İran istihbaratı tarafından Türkiye’ye gönderilen İranlı casuslar yakalanıp tutuklanmıştı. Suikastın organizatörü ile tetikçi ve keşif yapan casusa ait bilgilere Yeni Şafak ulaştı.

KAMERALAR İNCELENDİ

Butik bir otelde kalan 3 İsrailli bayanı maksadına koyan İranlı casuslardan 4’ü, 17 Haziran akşamı MİT ve İstanbul Emniyetinin yaptığı operasyonda yakalanmıştı. Gözaltına alınan İranlı Majid Nazire, Alireza Shaboeıdodkanı, Seyedmahmoud Hosseını ve Hassan Hashemkhanı 29 Haziran’da çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, Maryam Mohammadı isimli denetim ve yurt dışına çıkış yasağı ile özgür bırakılmıştı. MİT ve İstanbul Emniyeti, suikastın planlayıcısı, tetikçi ve otelde keşif yapan İranlı casusları keşif yapılan öteki bir otelin güvenlik kameralarından tespit etti. Casuslar, 14 Temmuz akşamı yapılan operasyonda yakalandı.

İRAN DENİZ KUVVETLERİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Ofisi koordinesinde İstanbul polisince Yalova ve İstanbul’daki 2 farklı adrese yapılan eş vakitli baskın yapıldı. Suikastin planlayıcısı olan Keyvan Majdzadeh Yalova’da, tetikçi Jamal Ghadakchı ve otelde keşif yapan Iman Shoajaeıfard ise İstanbul’da kaldıkları otelde kıskıvrak yakalandı. Tetikçi Jamal Ghadakchı kaldığı otel odasının camından kaçmak isterken otel etrafını saran polis takımlarınca yakalandı. Tacikistan asıllı İran vatandaşı olan tetikçi Jamal Ghadakchı’nın İran Deniz Kuvvetlerinde bir periyot subay olarak vazife aldığı belirlendi.

2 ADET MERMİ ÇEKİRDEĞİ

İsrailli turist bayanların kaldığı otelde keşif yapan Iman Shoajaeıfard’ın, çektiği manzaraları suikastın planlayıcısı olan Keyvan Majdzadeh’a gönderdiği, Majdzadeh’ın da manzaraları İran’daki uyuşturucu baronuna ileterek “Otelin içinde vurursak çok ses çıkar mı?” diye sorduğu tespit edildi. Uyuşturucu baronunun ise “Çok az, patlayan balon kadar ses çıkarır. Patlayan sigaralar üzere ses çıkar. Hatta ondan daha az ses çıkarır” demesi üzerine, tetikçi Jamal Ghadakchı’nin suikast için planlanan tarihten bir gün evvel kaldığı otelde susturuculu silahı denediği ortaya çıktı. Otel odasın yapılan incelemede Jamal Ghadakchı’nin odadaki yatağa 2 el ateş açtığı belirlenirken, mermi çekirdekleri incelenmek üzere polise teslim edildi.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Suikastı İran İstihbaratı ismine organize edip yaptıracak olan baronun tetikçi Jamal Ghadakchı’e suikast karşılığında 35 bin dolar vermeyi vaat ettiği de tespit edildi. 21 Temmuz’da mahkemeye çıkarılan Keyvan Majdzadeh. Jamal Ghadakchı ve Iman Shoajaeıfard tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Keşif görüntüleri bulundu

Planlayıcı Keyvan Majdzadeh, tetikçi Jamal Ghadakchı, otelde keşif yapan Iman Shoajaeıfard ve başka 5 şüphelinin cep telefonlarında İsrailli turistlere ilişkin yüzlerce görüntü ve fotoğraf bulundu. İranlı suikast timinin, 5 otelde kalan İsrailli turistleri izlediği tespit edildi. Görüntüler Majdzadeh tarafından İran’daki uyuşturucu baronuna, baron tarafından da İran istihbaratına gönderildiği belirlendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.