İngiltere’de başbakanlık için seçim yarışı kızışıyor

İngiltere Başbakanı Johnson’ın istifa açıklamasının akabinde şu ana kadar dokuz siyasetçi Muhafazakar Parti liderliği için adaylıklarını ilan etti.

İngiltere’de Boris Johnson’ın Muhafazakar Parti liderliğinden istifa ettiğini duyurması sonrası şu ana kadar dokuz siyasetçi adaylığını resmen duyurdu.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran, eş vakitli istifa mektupları ile süreci tetikleyen Sajid Javid ve Rishi Sunak parti liderliği için yarışacak.

Bu iki isme ek olarak kabinede misyon almamış olan Tom Tugendhat ve tüzel işlerden sorumlu Suella Braverman da aday olacaklarını açıkladılar.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, Eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ve Ticaret Bakanı Penny Mordaunt da adaylıklarını açıkladı.

Son olarak Dışişleri Bakanı Liz Truss da adaylığını açıkladı. Çalışma ve toplumsal güvenlik bakan yardımcısı Therese Coffey, yeni Muhafazakar Parti başkanı olması için Truss’ı destekleyeceğini söyledi.

Eski bakanlardan Kemi Badenoch ve Boris Johnson’ın geçen hafta açıkladığı yeni kabineye giren dışişlerinden sorumlu bakan Rehman Chishti de, Muhafazakar Parti liderliği için yarışacak.

GÜNDEM HAYAT PAHALILIĞI

Adaylar enflasyon ve hayat pahalılığı ile çabayı kampanyalarının merkezine almış durumda. Javid, Hunt, Zahawi ve Shapps vergi indiriminin tahlil olduğu görüşünü lisana getirdi. Lakin istifa eden Maliye Bakanı Sunak vergi indirimlerinin beklemesi gerektiği niyetinde. Sunak birebir vakitte bahislerde de ismi öne çıkan isim.

Truss da son periyotta vergilere getirilen artışın “zamansız olduğunu” ve halkın üzerindeki yükü hafifletmek için vergilerin azaltılması gerektiğini söyledi.

Muhafazakar Parti’de liderlik seçimi 1922 Komitesi ismindeki şura tarafından organize ediliyor. Komite Pazartesi öğlen saatlerinde bir vakit çizelgesi ile yarışın kilit tarihlerini açıklayacak. Partinin ve ülkenin yeni başkanının Eylül ayı içinde belirlenmesi bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.