Görüş yasağı müracaatına ret: Disiplin cezası sürüyor

Asrın Hukuk Ofisi avukatları, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit şartları altında tutulan PKK başkanı Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’a 3 Şubat 2022’de disiplin cezası argümanıyla verilen 3 aylık görüş yasağına itiraz etmişti. Avukatlar, görüş yasağının bitmesinin akabinde Bursa İnfaz Hakimliği’ne yaptıkları müracaatta, aile görüşleri için koyulan tüm mahzurların kaldırılmasını ve varsa yeni disiplin cezalarının taraflarına iletilmesini talep etmişti.

BAŞVURUYA RET

Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Ergin Çağlar’ın haberine nazaran, hakimlik, avukatların yaptığı başvuruyu reddetti. Hakimlik, ret kararına “disiplin cezalarının hala sürdüğü” münasebet gösterdi. Avukatlar, bunun üzerine 15 Haziran’da Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

HABER ALINAMIYOR

23 yıldır İmralı Cezaevi’nde ağır tecrit şartları altında tutulan Öcalan’dan bir yılı aşkın bir müddettir haber alınamıyor. Öcalan, telefonla görüş hakkından birinci sefer 27 Nisan 2020 tarihinde yararlandırılmıştı. Öcalan, sanal medyada yer alan kimi savların akabinde kamuoyunda dertlerin büyümesi üzerine 25 Mart 2021’de kardeşi Mehmet Öcalan’la telefonla görüşmüştü. Lakin Mehmet Öcalan bu görüşmenin yarıda kesildiğini duyurmuştu.

Öcalan’ın avukatlarından Rezan Sarıca ve Newroz Uysal da müvekkilleriyle 8 yıl ortadan sonra en son 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebilmişti. Kelam konusu tarihten bu yana Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine de müsaade verilmiyor. Görüş pürüzlerine ne münasebet gösterildiği birçok kere avukatlara bildiri edilmiyor. Verilen karşılıklarda ise, görüş yasaklarının disiplin cezaları olduğu ileri sürülüyor.

DİSİPLİN CEZALARI

Geçtiğimiz yıl 18 Ağustos’ta İmralı Disiplin Konseyi Başkanlığı tarafından Öcalan hakkında 3 aylık aile görüş yasağı verilmişti. Aile görüş yasağı, 18 Kasım 2021’de son bulmasına karşın ailelerin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüş müracaatlarına rastgele bir karşılığın verilmemesi nedeniyle avukatlar, 28 Mart’ta bir defa daha Bursa İnfaz Hakimliği’ne müracaatta bulunmuştu. Avukatlar, aile ziyaretleri önündeki hukuka muhalif tüm mahzurların kaldırılması ve aile görüşünün yapılmasını talep etmişti. Hakimlik, 29 Mart’ta başvuruyu reddetmişti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.