Ekrem İmamoğlu’dan ‘kira desteği’ açıklaması

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, riskli yapılan yenilenmesi için kira dayanağı vereceğini açıkladı.

17 Ağustos sarsıntısının yıldönümüyle birlikte riskli yapıların durumu bir sefer daha gündeme geldi.

Bu mevzuda daha evvel de ‘riskli yapıların yenilenmesi’ konusunda açıklamalar yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, İstanbullulara kıymetli bir duyuruda bulundu.

“İSTER KİRACI İSTER MESKEN SAHİBİ OLSUN 3.450 TL KİRA DESTEĞİ”

İmamoğlu toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı;

*İster kiracı ister konut sahibi olsun riskli yapıların yenilemesi için 3.450 TL kira takviyesi verilmesini meclisimize getireceğiz. Biz tespitleri yaptık, imar planlarını geçirdik. Siz de binanızı yenilemek için başvurun.

İmamoğlu 17 Ağustos zelzelesinin yıldönümüne ait de şu paylaşımı yaptı;

“#17Agustos1999 Depremi’nde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Geride kalanlara sabırlar diliyorum. Sarsıntısı engellemek elbette imkanlı değil lakin akıl-bilim ışığında, rant odaksız yapı yenilemesi mümkün. Sarsıntı değil, çürük bina öldürür.”

İstanbul Yenileniyor Nedir?

İstanbul Yenileniyor, İstanbul’da risk altındaki konut stokunun inançlı, zelzeleye sağlam, etrafla dost yapılara dönüşütürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ’ın paydaşı olduğu online bilgilendirme ve dayanak platformudur. Bu platform, muhtemel İstanbul Sarsıntısına karşı dayanıksız olduğunu düşündüğünüz yapınızın yenilenmesi sürecinde yardımcı ve yol gösterici olmayı hedeflemektedir.

İlk etapta müracaatınızın olumlu kıymetlendirilmesi için kriterlerimiz başvurulan parselin;

Özel mülkiyette yer alması,

Bu yapıların 1999 yılı öncesinde yapılmış olmasıdır.

Yapınız ve üzerinde bulunduğu parsel bu kriterleri sağlıyorsa kaydolmanız, müracaat sekmesinde ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir.

Başvurunuzun olumlu kıymetlendirilmesi ve sürecin ilerlemesi için bu kriterler sağlanmalıdır.

İstanbul Yenileniyor ile mümkün riskli yapınızın yenilenme süreci sırasıyla Müracaat, Teklif ve Uzlaşma olarak 3 basamakta gerçekleşmektedir.

Başvurunuz sonrası 7 iş günü içerisinde hazırlanacak “Bilgilendirme Formu”nu istanbulyenileniyor.com kullanıcı yoluyla takip edebilirsiniz.

“Teklif ve “Uzlaşma” kademelerine geçebilmek için “İstanbul Yenileniyor Süreci” başlığı altında belirtilen yol haritasını izlemeniz gerekmektedir.

Sistemle ilgili bilgi ve dayanak almak isterseniz 444 06 04 no’lu Davet Merkezimizi (hafta içi 09:00-16:30 saatleri arasında) arayabilirsiniz. Sorularınız için Sıkça Sorulan Sorular sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.