Eğitim-Sen: Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı birleşirsek kazanırız

ANKARA – Eğitim ve Bilim İşçileri Sendikası (Eğitim-Sen), Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı öbür eğitim sendikalarıyla görüşmelerinin sonuç vermediğini duyurdu. Eğitim-Sen genel merkezinde açıklamalarda bulunan merkez yürütme heyeti üyeleri, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ait bugüne dek 6 eğitim sendikasıyla görüştüklerini, bu görüşmelerinin sendika idareleri, rekabet üzere çeşitli sebeplerle olumsuz sonuçlandığını açıkladı.

‘ÖMK’YA KARŞI BAŞKA SENDİKALARLA GÖRÜŞMELERİMİZ SONUÇ VERMİYOR’

Eğitim-Sen Genel Sekreteri İkram Atabay, öğretmenleri ayrıştıran ve hiyerarşi yaratan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı ortak uğraşın elzem olduğunu, kanuna ait öbür eğitim sendikalarıyla yaptıkları görüşmelerinin sonuçsuz kaldığını söz etti. Atabay, şunları kaydetti:

“Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı birinci gündeme geldiğinde, tüm eğitim sendikalarına ortak gayret daveti yapmış, lakin davetine karşılık alamamıştır. ÖMK yasalaştıktan sonra da sendikamız, ÖMK’nin iptali konusunda birlikte uğraş davetini 1 Ağustos 2022’de yinelemiştir.”

‘SENDİKAL REKABET ORTAK GAYRET TALEBİNİN ÖNÜNE GEÇTİ’

Eylül ayı boyunca altı sendikayla resmi yazışmalar ve görüşmeler yaptıklarını söyleyen Atabay, ortak çaba maksatlarının sendika idareleri tarafından karşılık bulmadığını, sendikal rekabetin eğitim işçilerinin ortak gayret talebinin önüne geçtiğini tabir etti. Kimi sendikaların ise “daha çok sendika” olması durumunda Öğretmenlik Meslek Kanuna karşı ortak uğraş tabanında yer alabilecekleri istikametinde yansılar aldıkları lisana getiren Atabay, şöyle devam etti:

“Hâlbuki sendikalar, işçilerin çıkarlarını, haklarını ve emeğini savunmayı kendisine unsur edinmeli, sendikal uğraş perspektiflerindeki farklılıkların işçilerin çıkarlarının önüne geçmesini engellemelidir. Biliyoruz ki bunun olabilmesinin temel şartı da hangi sendikaya üye olursa olsun, tüm eğitim işçilerinin ortak uğraş talebinde ısrar etmesiyle sağlanabilir. Bu nedenle sendikal rekabeti ve siyasal iktidarın oluşturduğu kaygı duvarlarını aşarak yan yana gelebilmeyi ve ortak çaba yürütebilmeyi hayati ehemmiyette görüyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı çıkan sendikalara davetimizin sürdüğünü ve bu sendikaların hepsiyle bir ortaya gelmeye hazır olduğumuzu tekrar belirtiyoruz.”

‘BİRLEŞİRSEK KAZANIRIZ’

Eğitim sendikalarının bir ortaya gelip, ortak tavır sergilemedikleri durumda öğretmenleri yarıştıran, ayrıştıran, hiyerarşi yaratan, maaş artışını imtihan sonucuna bağlayan, öğretmenlerinin emeğini kıymetsiz kılan bir eğitim ömrünü sürdürme tehlikesi ile karşılaşacakları söyleyen Atabay, eğitim işçileri ortak çabaya şu sözlerle çağırdı:

“Sendika genel merkezlerinin bu beraberliği sağlayamaması durumunda ise eğitim işçilerinin çaresiz olmadığını, iş yerlerimizden başlayarak herkese örnek olacak bir çabayı başlatacağımızı tabir ediyoruz. Bu kapsamda tüm eğitim işçilerini Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali konusunda birlikte çabaya çağırıyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun veliler ve öğrenciler açısından yaratacağı yıkıma karşı da velilerimizi bizlere güç vermeye davet ediyoruz. Eğitim-Sen, tüm eğitim ve bilim işçilerinin sesi olmayı sürdürecek, gücüne güç katmaya devam edecek ve taleplerinin savunucusu olacaktır. Biliyoruz, haklı olmak yetmez, güçlü olmak zorundayız. Birleşirsek kazanırız.” (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.