Eğirdir Gölü’ndeki adacıkta tarihi eser kalıntıları bulundu

İstanbul’dan tatil için Isparta’nın Eğirdir ilçesine gelen Murat Ural, Eğirdir Gölü’ndeki bir adacıkta mezar taşı görmesi üzerine durumu Isparta Müze Müdürlüğüne bildirdi. Bölgede inceleme yapan gruplar, Roma dönemine ilişkin olduğu bedellendirilen mezar taşı ve Geç Antik Çağ’dan kalma kiremit modülü tespit etti. Mezar taşını bölgede gören Murat Ural, yüzerken suda bir taş fark ettiğini söyledi.

Taş geçen yıl su içerisinde olduğu için emin olamadığını belirten Ural, “Bu sene geldiğimde birinci işim çabucak buraya gelmek oldu. Su altı kamerasıyla çabucak bölgeye geldim. Su altı kamerasına gereksinim kalmadı zira göl çekilmeye devam ediyor. Göl, 1 metre kadar daha çekildiği için bu mezar taşı, tarihi bir eser su üstüne çıkmış” diye konuştu.

Başvurular sonrasında grupların bölgede inceleme yaptığını anlatan Ural, şunları söyledi:

“Buraya bir arkeolog gönderdiler ve bunun bir antik bir mezar taşı olduğunu tespit etti. Bu keşiften ötürü hem çok keyifli hem de üzgünüm. Memnunum, tarihi bir gerçek su yüzüne çıktı. Üzgünüm, Eğirdir Gölü’nün suları her yıl biraz daha azalıyor. Gölümüz can çekişiyor. Yerin altındaki değerleri kazanmak değerli ancak yerin üstündekileri kaybetmeyi beklememeliyiz. Herkesi Eğirdir Gölü’ne sahip çıkmaya davet ediyorum.”

Isparta Müze Müdürü Mustafa Akaslan ise Eğirdir Gölü Adataşı isimli adacıkta Roma periyoduna ilişkin olduğu bedellendirilen bir mezar taşı bulunduğunu lisana getirdi.

Mezar taşının uzun mühlet göl suyuna maruz kaldığına dikkati çeken Akaslan, şöyle devam etti:

“Taşın üzerinde rastgele bir yazı yok ayrıyeten adacıkta uzmanlarımızın incelemesinde, kayalık tepesi tıraşlanarak bir mimari için hazırlık yapıldığı, bir düzenleme yapıldığı görülmüştür. Günümüze ne yazık ki bu mimari ulaşamamış. Yüzeyde Geç Antik Çağ’a ilişkin çatı kiremit kesimleri bulunmuştur. Bu bahis Antalya Kültür Varlıklarını Müdafaa Bölge Konseyi Müdürlüğüne iletilmiştir. Uzmanların incelemesinin akabinde bölgenin müdafaa altına alınıp alınmayacağı değerlendirilecektir.”

Akaslan, adacığın tarihi sit alanı olarak ilan edilebileceğini kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.