Cumhur İttifakı’na desteğini açıklayan Menzil Tarikatı’nın anatomisi

Türkiye tarihinin en kritik seçimleri yaklaşırken, gerici çevrelerden Cumhur İttifakı’na destek açıklamalarına bir yenisi daha eklendi. HÜDAPAR’ın ardından Menzil Cemaati de, Erdoğan’a destek vereceklerini açıkladı.

İşte, söz konusu açıklamanın ardından tüm gözlerin çevrildiği Menzil Tarikatı’na kısa bir bakış..

İSMİ BİR KÖYE DAYANIYOR

Menzil Tarikatı Nakşibendiliğin Halidiyye koluna bağlı bir ekolü temsil ediyor. İsmini Adıyaman’ın Kâhta ilçesine bağlı Menzil köyünden alan bu tarikatın giyim kuşamdan aile içi ilişkilerin belirlenmesine kadar katı kuralları söz konusu.

Tarikatın kurucusu Abdulhâkim Hüseyni, 1 Haziran 1972’de ölünce yerine oğlu Muhammed Raşit Erol geçer. Tarikat bu dönemde gözle görülür biçimde büyürken 1993 yılında Muhammed Raşit Erol ölünce onun yerine kardeşi Abdülbaki Erol geçer. Şu anki tarikat lideri de ta kendisi.

15 TEMMUZ SONRASI

Menzil Tarikatı, FETÖ’nün 2016 yılındaki darbe kalkışmasının ardından önemli bir büyüme sürecine girdi. FETÖ’cülerin kamudaki kadroları tasfiye edilince yerlerine Menzil Tarikatı’na yakın isimler atandı. Özellikle Sağlık Bakanlığı Menzil Tarikatı’nın yoğun biçimde örgütlü olduğu yer arasında gösteriliyor. Menzil’in AKP’ye ilgisi yeni değil. Menzilciler 31 Mart 2019 seçimlerinde de Cumhur İttifakı’nı desteklediklerini açıklamıştı.

Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir