Çin ve Rusya işbirliği bildirisi verdi

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile telefonda görüşme gerçekleştirdi.

İkili bağlantıların yanı sıra Ukrayna’daki krizin ele alındığı görüşmede Xi, dünyadaki global değişimlere ve istikrarsızlığa karşın iki ülke ortasındaki bağlantıların gelişmeye devam ettiğini söyledi.

Ekonomik ve ticari işbirliğinin istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini belirten Xi, yeni açılan Heihe-Blagoveshchensk hudut ötesi karayolu köprüsünün iki ülke ortasında yeni bir ilişki oluşturduğunu tabir etti.

Rusya ve Çin taraflarından karşılıklı takviye açıklamaları

Çin tarafının ikili ticari işbirliğinin istikrarlı ve uzun vadeli gelişimini sürdürmek için Rus tarafı ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirten Xi, egemenlik ve güvenlikle ilgili temel çıkarların yanı sıra temel kaygılar konusunda da birbirlerini desteklemeye devam etmek için Rusya ile çalışmaya istekli olduklarını söyledi.

Ukrayna konusunda açıklamalarda bulunan Xi, Çin‘in durumu her vakit tarihi bağlam ve hususun kıymeti temelinde bağımsız olarak değerlendirdiğini belirterek, dünya barışını ve global ekonomik sistemin istikrarını sürekli desteklediklerini vurguladı.

Tüm tarafların sorumluluk alarak Ukrayna krizinin uygun bir halde çözülmesi için ısrarcı olması gerektiğini söyleyen Xi, Çin‘in bu maksatla üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini tabir etti.


Çin ile çok taraflı işbirliğini güçlendirmeye hazırız”

Putin ise Xi’nin güçlü liderliği altında gerçekleştirdiği dikkat alımlı kalkınma başarılarından ötürü Çin‘i tebrik ettiğini söz etti.

Yılın başından bu yana Rusya ve Çin ortasındaki işbirliğinin istikrarlı bir biçimde geliştiğini belirten Putin, Rusya’nın Çin tarafından önerilen global güvenlik teşebbüsünü desteklediğini ve kelamda meselelerle Çin‘in iç işlerine yönelik her türlü müdahaleye karşı olduğunu söyledi.

İHA’nın haberine nazaran Putin, Rusya’nın dünyadaki çok taraflılığı artırmak ve daha adil bir memleketler arası sistem kurulması konusunda yapan uğraşlar içinÇin ile çok taraflı işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.