Çin, antik seramiklerden “gen bankası” kuracak

Dünyaca ünlü bir “porselen başkenti” olan Jingdezhen kentindeki Jingdezhen İmparatorluk Fırın Enstitüsü Başkanı Weng Yanjun, yüzün üzerinde “gen” bilgisinin yalnızca küçük bir antik seramik kesimi üzerinden izlenebileceğini; gövde, sır ve pigmentler hakkında detaylar sunabileceğini söyledi.

Weng’e nazaran bu adımla birlikte antik seramik örneklerinin fırınlama süreçleri ve hammadde formülü de elde edilebilecek.

Araştırmacılar, hem fizikî hem de dijital formlarla “gen” örnekleri yapmak için X-ışını flüoresans analizi ve başka çağdaş gelişmiş ekipmanları kullanacak. Yaklaşık 10 bin antik seramik örneğinden oluşan birinci partinin yalnızca bir buçuk yılda tamamlanması planlanıyor.

Weng, “Gen bankasının tamamlanmasının akabinde bilgileri yurtiçi ve yurtdışındaki akademik kurumlarla paylaşmak, global seramik uygarlığı üzerine araştırma projelerini teşvik etmek ve seramik kültürü alışverişi için milletlerarası bir platform oluşturmak istiyoruz” dedi.

Gen bankası, Çin Bilimler Akademisi bünyesindeki Jingdezhen İmparatorluk Fırın Enstitüsü, Peking Üniversitesi, Tsinghua Üniversitesi, Saray Müzesi ve Shanghai Seramik Enstitüsü tarafından ortaklaşa kurulacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.