Çiftçilere elektrik muştusu: Bedavaya üretmiş olacaklar

Bakan Dönmez, Ankara’nın Ayaş ilçesinde bir ziraî alanda TEMSAN tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen MOBİTEM’i inceledi.

Tarımsal sulamada daha ucuz ve pak kaynaklara yönelme konusunda çalışmalar yürüttüklerini anımsatan Dönmez, bu kapsamda bir yıldır devam araştırma ve geliştirme çalışmaları olduğunu anlattı.

Dönmez, daha çok sanayi tesisleri ve kısmen konutların çatısında güneş gücünün kullanıldığına dikkati çekerek, “Lisanslı ve lisanssız olmak üzere güneş gücü heyeti gücümüz 8 bin 600 megavata ulaştı. Bunun 7 bin 500 megavatlık kısmı lisanssız elektrik üretimi kapsamında yer alıyor.” dedi.

Tarımsal sulamanın yapıldığı alanda güce muhtaçlık duyulduğu anlarda nasıl bir tahlil üretilebileceğine dair çalışmalar yaptıklarını belirten Dönmez, “TEMSAN’a bu kapsamda çalışması için talimatımız oldu. Bu aracın 2,1 kilovat olan en küçük modeli küçük toprakları sulamak için yapıldı. 5 ve 15 kilovatlık öteki güçleri de üretebilen tesislere de şu anda çalışılıyor. En kısa müddette gerçekleşmiş olacak. Bu sayede kuru tarım yapılan yerlerde sulu tarıma geçiş için bir imkan ve fırsat sunulmuş olacak. Maliyetler etrafa ziyan vermeden azalmış olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Dönmez, çiftçinin ve münasebetiyle bitkinin gereksinim duyduğu suyun tekrar güneş gücünden temin edileceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Çiftçimize başta Tarım ve Orman Bakanlığımız olmak üzere dayanak veriliyor. Geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 14 milyar kilovatsaat elektrik gücü ziraî sulama faaliyetleri kapsamında tüketildi. Burada bu yılın birinci 6 ayında 5 milyar kilovatsaat tüketim var. Çiftçimize yeni bir alternatif sunmuş olacağız böylelikle elektrik gücünü bedavaya üretmiş olacaklar. Bunun tedarikiyle ilgili bir bedel olacak. Orada da daha evvel duyurduğumuz Ziraat Bankamızın sıfır faizle sunduğu krediden faydalanılabilecek. TEMSAN çok kısa müddette seri üretime de geçecek. Bu eserleri Tarım Kredi Kooperatifleri bayileri üzerinden çiftçimizle buluşturmuş olacağız.”

Programa, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ve AK Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan da katıldı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.