CHP’den KYK’ya ‘Zamları geri çekin’ daveti

CHP’nin eğitim siyasetlerinden sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) yurt fiyatlarına yaptığı yüzde 70’in üzerindeki artırımı ve iktidarın bu husustaki siyasetlerini eleştirdi.

ANKA’nın aktardığı habere nazaran; ek bütçede öğrencilerin, gençlerin göz gerisi edildiğini vurgulayan Karabıyık “Biz daima ‘Devlet yurtları yapsın’ derken ‘Hayır devlet yapmayacak; cemaatlere, vakıflara bırakacağız’ formunda bir diretme kelam bahsidir. O vakit maksat çocuklara barınma sağlamak değil de çocukları siyaseten şekillendirmek midir?” diye sordu.

‘ÖĞRENCİLERİN YAKLAŞIK YÜZDE 20’SİNE YURT SAĞLANABİLİYOR’

Karabıyık, açıklamasında şunlara değindi: “Üniversitelerin tatile girmesinin üzerinden sırf birkaç gün geçmişken öğrencilerimiz barınma sorunu derdi yaşamaya başladı. Öğrencilerin çözülmesi gereken meselelerinin başında yurt, yani barınma geliyor. Zira devlet yurtlarında öğrencilerin yaklaşık yalnızca yüzde 20’sine yurt imkanı sağlanabiliyor.

‘CEMAAT VE TARİKAT YURTLARINA MECBUR BIRAKILIYORLAR’

İktidarın yarattığı ekonomik kriz nedeniyle yoksulluk ve mahrumluk ile gayret eden öğrencilerimiz, bir yandan da barınma sorunu yaşıyor. Devletin sorumluluğu olan barınmayı yerine getirmemesi nedeniyle çok sayıda öğrenci özel yurtlara yöneliyor. Bu durum, kimi örnekte öğrencilerin cemaat ve tarikat yurtlarına mecbur kalmasına neden oluyor.

Şimdi ise geldiğimiz noktada öğrenciler, KYK yurtlarında yaşanan artırımlar nedeniyle çaresizliğe terk ediliyor. 20 yıllık iktidarı boyunca gençlerin ve öğrencilerin sıkıntılarını görmezden gelen AKP, öğrencileri de ekonomik krize kurban ediyor.

‘EV TUTMA FİKRİ İMKANSIZ OLDU’

Yurtlara yapıldığı söylenen yüksek artırımlar, yüksek enflasyonun altında ezilen ailelerin ve gençlerin yükünü daha da artırıyor. Öğrencilerin esasen çok azı için ulaşılabilir olan ve öğrencilerin birçoklarının gereksinimlerini karşılamaktan uzak KYK yurtları, yüksek fiyatlar ile daha da ulaşılamaz hale geldi. Yurtlarda barınma imkânı bulamayan gençlerimizin alternatif olarak düşündüğü mesken tutma fikri ise artan kira fiyatları nedeniyle imkansız oldu.

‘GENÇLER BU EK BÜTÇEDE YOK SAYILDI’

Geçtiğimiz günlerde AKP tarafından Meclis’e bir ek bütçe getirildi, 2022 için kabul edilen bütçenin yüzde 80’i kadar bir ek bütçe onaylandı. Öğrencilerin ve gençlerin meselelerine hiçbir tahlil getirmeyen bu ek bütçe, faiz bütçesidir. Gençlerimiz bu ek bütçede yok sayılmıştır, barınma problemine ve cemaat yurtlarına mahkum edilmiştir.

‘AMAÇ ÇOCUKLARI SİYASETEN ŞEKİLLENDİRMEK Mİ?’

Biz daima ‘Devlet yurtları yapsın’ derken ‘Hayır devlet yapmayacak; cemaatlere, vakıflara bırakacağız’ biçiminde bir diretme kelam hususudur. O vakit emel, çocuklara barınma sağlamak değil de çocukları siyaseten şekillendirmek midir? Şayet barınma sağlamak emel olsaydı çocukların azamî faydası dikkate alınırdı, lakin bu yapılmamaktadır.

‘KYK BU ARTIRIMLARI GERİ ÇEKMELİDİR’

Belediyelerimiz öğrencilerin yurt sıkıntılarını çözmek için var gücüyle çalışırken iktidar gençleri yok sayan siyasetlerini sürdürmektedir. KYK, bu artırımları geri çekmelidir. Daha üniversiteye başlamadan gelecek tasası ile baş başa bırakılan öğrencilerimiz desteklenmeli ve iktidarın yanılgılı siyasetlerine kurban edilmemelidir.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.