Brent petrol fiyatları, mart ayından beri en düşük düzeyinde

Brent petrolün varili memleketler arası piyasalarda 97,25 dolardan süreç görüyor.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de COVID-19 hadiselerinde görülen artış ve getirilen kısıtlamalar, fiyatlar üzerinde aşağı istikametli baskı oluşturuyor.

Küresel piyasalarda, ABD’de dün açıklanan enflasyon bilgilerinin ABD Merkez Bankasını (Fed) daha da şahinleştireceği ve ülkenin resesyona sürüklenebileceği tasasıyla petrol fiyatlarındaki düşüş eğilimi devam ediyor.

Dün 101,21 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 99,57 dolar düzeyinde tamamladı.

Mart ayından beri en düşük seviyede

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 14.15 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 2,32 azalışla 97,25 dolar oldu. Böylelikle Brent petrolün varil fiyatı marttan bu yana en düşük düzeyine indi.

Aynı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 93,73 dolardan alıcı buldu.

Sıkılaşma endişesi risk algısını artırıyor

Dün açıklanan bilgilere nazaran, ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 1,3 ve yıllık yüzde 9,1 artarak beklentileri hayli geride bırakırken, Fed’in enflasyonu denetim altına almak gayesiyle sıkılaştırıcı siyasetlerinde daha da şahinleşebileceği tasası risk algısını artırıyor.

Suudi Arabistan ziyareti yakından takip edilecek

AA’nın haberine nazaran, ABD Lideri Joe Biden’in yarın Suudi Arabistan’la başlayacak Orta Doğu temasları da piyasalarda yakından takip edilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.