Borsa günü yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 20,08 puan artarken, toplam süreç hacmi 72,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 9,39 paha kaybederken, holding endeksi yüzde 1,85 kıymet kazandı. Kesim endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 6,41 ile madencilik, en çok kaybettiren ise bankacılık oldu.

Analistler, enflasyonist kaygılar paralelinde merkez bankalarının tarihi seviyede faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerinin güçlendiğini belirterek, ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek haftaki toplantısına kadar piyasalarda oynaklığın sürebileceğini söyledi.

Fed’in gelecek hafta, federal fonlama oranı siyasetine başladığı 1990’lardan bu yana birinci sefer 100 baz puanlık faiz artırımına gideceği ihtimali fiyatlamalara girerken, faizlerde en az 75 baz puanlık artışa kesin gözüyle bakılıyor.

Yurt içinde ise bir müddettir global piyasalardan müspet ayrışan BIST 100 endeksinde yaşanan düzeltmenin devam edip etmeyeceğinin izleneceğini aktaran analistler, yatırımcıların temkinli davranması gerektiğini kaydetti.

Analistler, yarın bilgi gündeminde yurt içinde konut satışları, bütçe istikrarı, yurt dışında ise ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretimi, Japonya’da dış ticaret istikrarının öne çıkacağını lisana getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.340 ve 3.300 puanın takviye, 3.500 düzeyinin direnç pozisyonuna geldiğini bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.