Beyaz Saray’dan ‘kimyasal-biyolojik’ silah iddiası!

Ukrayna- Rusya arasında yaşanan çatışmalarda 15. güne girildi. İki taraf arasında yaşanan şiddetli çatışmalar barış müzakerelerine rağmen sürerken, Beyaz Saray Sözcüsü Psaki Twitter hesabı üzerinden çarpıcı iddialarda bulundu. Psaki yaptığı açıklamada, “Ukrayna’da ABD’nin biyolojik silah laboratuvarları olduğu ve kimyasal silah geliştirdiği şeklindeki yanlış iddialarını not aldık. Çin’in de bu komplo teorilerini dile getirdiğini görüyoruz. Bunun akla hayale sığacak bir tarafı yok.” ifadesini kullandı. Bu iddiaların da Rusya’nın uzun dönemli dezenformasyon kampanyalarından biri olduğunu belirten Psaki, ABD’nin Kimyasal Silahlar Anlaşması ve Biyolojik Silahlar Anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve bu tür silahları geliştirmediğini vurguladı.

RUSYA KİMYASAL SİLAH KULLANAN ÜLKELERE DESTEK VERİYOR

Psaki, Rus muhalif Aleksey Navanıy’ın zehirlenmesinde kimyasal silah kullanan ülkenin Rusya olduğunu belirterek, ” Suriye’de sürekli kimyasal silah kullanan Esed rejimini desteklemeye devam eden de Rusya, uluslararası hukuk yok sayarak uzun süredir biyolojik silah geliştiren de Rusya.” değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz Saray: Rusya Ukrayna'da kimyasal ya da biyolojik silah kullanabilir

“ÇİN PROPAGANDAYI DESTEKLİYOR”

Tüm bunların Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşı için ürettiği bahaneler olduğunu savunan Psaki, “Rusya şu anda da yanlış iddialarda bulunuyor ve görünen o ki Çin de bu propagandayı destekliyor. Şimdi Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal ya biyolojik silah kullanma ya da bu silahları kullanmak için yanıltma operasyonu düzenleme ihtimaline karşı hepimiz gözümüzü açık tutmalıyız.” uyarısında bulundu.Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.