Berna Laçin Türkiye’ye tehditler savuran Yunanistan’a övgüler dizdi

Yunanistan, Lozan ve Paris antlaşmalarının aksi istikametindeki kararlarına rağmen Doğu Ege adalarını silahlandırma siyasetini sürdürüyor. Türkiye’nin kendisi için Ege’de bir tehdit ögesi olduğunu argüman eden Yunanistan, adaların silahsızlandırılması statüsünün korunmasına yönelik tüm taleplere provokasyonla karşılık veriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada Yunanistan’ı gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet etti. Yunanistan’ı net bir lisanla uyaran Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

“Adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum, latife yapmıyorum, önemli konuşuyorum. Yunanistan’ı tıpkı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, telaffuzlardan ve aksiyonlardan uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Kendine gel”

YUNANİSTAN’I ŞAD EDEN AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamaları Yunan basını başta olmak üzere memleketler arası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Türkiye’nin adalar konusundaki izlediği siyasetten rahatsızlık duyan birtakım muhalif isimler ise reaksiyon çeken açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın çıkışına tenkitte bulunan gazeteci Nevşin Mengü, “Her haftaya bir gerginlik. İsveç Finlandiya kesmedi, Suriye verelim. Suriye olmadı Yunanistan’dan devam” çıkışıyla reaksiyon çeken bir açıklama yaptı.

Mengü’nün akabinde CHP rozeti Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takılan emekli büyükelçi Yalım Eralp de Yunanistan’ı sevindiren bir açıklamaya imza attı. Eralp, Türkiye’nin adalar çıkışına karşı çıktığı açıklamasında Yunan tezlerine takviye vererek adaların Yunanistan’a ilişkin olduğunu öne sürdü.

BERNA LAÇİN’DEN YUNANİSTAN GÜZELLEMESİ

Yunanistan’a ait reaksiyon çeken bir açıklama da oyuncu Berna Laçin’den geldi. Toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunan Laçin, Türkiye’ye tehditler savuran Yunanistan’a övgüler dizdi. Laçin paylaşımında şu sözleri kullandı:

“Yunanistan’ı çok severim , Yunan komşuları da severim, şu siyasetçileri olmasa Yunanistan ile gül üzere geçinip gideriz”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.